btbilgi

İnsanların özellikle büyük şehirlerde devamlı maruz kaldıkları birçok gaz sağlığımızı bozabiliyor. Bu tür zararlı gazları uzun dönemli soluyanlarda fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar görüldüğü araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek. Eğer insanlar çevrelerinde o andaki gaz bileşimini ve bunun ne kadar zararlı olduğunu bilebilseler ona göre günlük davranışlarını değiştirebilirlerdi. Şimdi bunu gerçekleştirebilecek yerli tasarım AURA FAM ürünleri var.

Projeyi hayata geçiren kişi İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü 2021 mezunu Cansu Salcı. Salcı’nın iki üründen oluşan projesi, bireysel ve toplumsal yaşam alanlarında gerekli hava kalitesinin doğrudan ölçülebilmesini mümkün kılacak. Elde edilen veriler, hava kirliliği sorununun direk ve dolaylı olarak çözülmesi için ciddi fayda sağlama potensiyeline sahip.

AURA FAM ailesindeki ürünler hava kalitesini içerisindeki sensörler ile takip ediyor. Cihazların içinde ortak bulunan sensörler CO (karbonmonoksit) sensörü, VOC (uçucu organik bileşik) sensörü, basınç sensörü, sıcaklık ve nem sensörü. Üzerlerine yer alan kirli hava girişlerinden sensörlere temas eden hava partikülleri ölçülmekte. Tespit edilen kirleticilere dair veriler, devre kartı üzerinde bulunan veri kaydedici kısmında toplanıyor. Bluetooth modülü ile de bağlı olduğu telefondaki mobil uygulamaya aktarılıyor. Kullanıcılar saptanan her gazın, partikülün, nemin, basıncın ve sıcaklığın değişen gerçek zamanlı verilerini uygulama üzerinden görebilmekteler.

AURA FAM: Hava kalitesini ölçen yerli tasarım cihazlar
Kaynak: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Geliştirilen iki üründen birincisi AURA FRESH. Ev tipi denetleyici ve arındırıcı bu cihaz, diğer sensörlere ek olarak PM (toz) sensörüne de sahip. Bu özellik sayesinde kızıl ötesi ışın ile tarama yaparak havadaki kirleticileri tespit ediyor. Otomatik olarak filtrelemeyi başlatan cihaz, aksiyel fanı sayesinde çektiği kirli havayı filtrelerden süzerek temiz havayı çevreye yayıyor. Tasarımı ile de benzer hava filtreleme cihazlarından farklı biçimde, evin görüntüsünü bozmaması amaçlanmış.

AURA FAM: Hava kalitesini ölçen yerli tasarım cihazlar
Kaynak: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Diğer ürün ise giyilebilir akıllı hava takipçisi AURA COACH. Kullanıcılar bu cihazı üstlerinde taşıyabiliyorlar. Cihazın en önemli avantajı, mobil olduğu için havadaki kirletici verilerine her yerde ve ve gerçek zamanlı şekilde ulaşılabilmesini sağlamak. Cihazlardan gelen verilerin bir merkezde toplanması ve analiz edilmesi durumunda, yerel ve kamusal mekânların hava denetimi sürdürülebilir hale getirilebilir denilmiş.

Cihazların pazara ne zaman sürüleceği veya fiyatlandırması ile ilgili bir bilgi henüz mevcut değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.