btbilgi

Salgın yüzünden uzaktan çalışmaya geçen işletmeler birçok yönden sorunlar yaşadılar. Bunların biri de şirket içinde oluşan siber risklerin artmış olması. Herkes yakın gelecekte uzaktan çalışmayı uzatacak veya hibrit çalışma modellerini uygulayacak gibi görünüyor. Bu da şirket içi tehditler açısından daha da yükselme anlamına gelebilir.

Şirket içi tehditler konusunda geçtiğimiz senelerde yapılan tüm araştırmaların sonuçları bariz artışlardan bahsetmekte. Ponemon Institute’dan gelen bir rapora göre, şirket içi tehditler geçen yıllarda yüzde 47 büyümüş durumda. IBM’in tehdit maliyeti analizi ise dahili tehditlerin şirketlere maliyetinin 11 milyon doların üzerinde olduğunu söylüyor. Şirket içinden oluşan tek bir tehdidin keşfinin ortalama 2 ay sürmesi mümkün.

Bu alanda yapılan incelemelerin sonuçları bir araya getirilince şu tablo ortaya çıkıyor:

  • ABD’deki işletmeler günde yaklaşık 2.500 iç güvenlik ihlaliyle karşılaşıyor.
  • Dünya genelindeki işletmelerin yüzde 34’ünden fazlası her yıl dahili tehditlerden etkilenmekte.
  • Kuruluşların üçte ikisi (yüzde 66) kötü niyetli dahili saldırıların veya yanlışlıkla yapılan ihlallerin, harici saldırılardan daha fazla mümkün olabileceğine inanmakta.
  • Şirketlerin kendi içinden gelen saldırıların yüzde 70’inden fazlası şirket dışına bildirilmemekte.
  • Güvenilir sayılan iş ortakları tarafından gerçekleştirilen dahili siber tehdit vakalarının oranı ortalamada yüzde 15 ile 25 arasında.

Salgının şirket içi tehditlerin artmasına yol açması konusunda ise, Siberasist firması şu nedenleri aktarmış:

Teknik Nedenler

Uzaktan çalışmada evlerdeki ağların iş için kullanılması zorunlu. Ev ağları doğal olarak ofislerdeki kurumsal ağların sahip olduğu güvenliğe ve anlık BT desteğine sahip değil. İşletmeler bu sebeple güvensiz ağları hedefleyen saldırılarla da savaşmak zorunda.

Ekonomik Nedenler

İşgücü piyasasının belirsizliği, sosyal huzursuzluk, karantina zorunlulukları ve alışılmadık bir şekilde çalışmak salgınla birlikte yeni normal oldu. Bunların hepsi birlikte çalışanların zihninde ağırlık oluşturmakta, dikkat dağınıklığı yaratmakta ve stres seviyelerini yükseltmekte. Tümü de hatalara veya kötü kararlara yol açabilecek faktörler olarak sayılmış.

Psikolojik Nedenler

Birçok insan için evden çalışmanın, iş arkadaşlarıyla hissettikleri topluluk duygusunu zayıflattığı ve işverenlere karşı kötü niyetli eylemlerde bulunmayı kolaylaştırdığı savunulmakta. Ayrıca verileri bir USB’ye kopyalamanın, evdeki yazıcıda yazdırmanın veya güvenli olmayan sitelere girmenin ofisteki ortamdan çok daha kolay gerçekleşeceğine dikkat çekiliyor.

Kişisel Nedenler

En etkili içeriden tehdit engelleme programlarının, şüpheli davranışları bildiren çalışanlara dayandığı aktarılıyor. Ancak herkes evde izole olduğunda şüpheli davranışların gözlenmesi mümkün değil. Bu da iç tehditlerin artmasına yol açan bir sebep.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.