btbilgi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) gelecek sene Jüpiter’i incelemek için bir uzay aracı fırlatmaya hazırlanıyor. Yapımını Airbus’un üstlendiği JUICE (JUpiter ICy moons Explorer), ESA’nın ‘Cosmic Vision 2015-2025’ programındaki ilk büyük kategorideki görev olarak tanımlanmakta. Mayıs 2022’de yola çıkacak aracın Ekim 2029’da Jüpiter’e varması ve gezegen dışında en büyük üç uydusu olan Ganymede, Callisto ve Europa’nın ayrıntılı gözlemlerini yapması planlanmış.

Hedefine ulaştıktan sonra üç yıl boyunca görev yapması hedeflenen JUICE, Fransız Guyanası’nda bulunan Kourou’daki ESA fırlatma istasyonundan yola çıkacak. Henüz hazırlıkları devam eden gözlem uydusunun, bir Ariane 5 roketine yerleşmeden önceki son montaj ve test aşamalarına gelindiği bilgisi veriliyor.

Airbus’ın Toulouse’daki uydu entegrasyon merkezine getirilen uydu, buradan önce üç ay boyunca Hollanda’nın Noordwijk kentinde yer alan ESTEC’teki ESA test merkezinin büyük uzay simülatörü (LSS) odasında termal vakum denemelerine maruz kalmış. Uydunun uçakla teslimatından sonra koruyucu konteyneri açılmış ve hijyenik odaya aktarılması tamamlanmış durumda.

JUICE: Jüpiter gözlemcisi uzay aracı yolculuğa hazırlanıyor
Kaynak: Airbus

Bundan sonraki aşamada, uydunun uçuş konfigürasyon ünitelerinin montajı gerçekleştirilecek. Ardından yapılacak elektromanyetik uyumluluk (EMC), mekanik, konuşlanma ve itiş gibi çevresel testler, gelecek yılki fırlatmaya kadar devam edecek. 6.2 tonluk JUICE uzay aracı, 2022 yılında Jüpiter’e yaklaşık 600 milyon kilometrelik yolculuğuna böylece başlayacak.

Uzay aracının kameralar, spektrometreler, bir buz radarı, bir altimetre, bir radyo-bilim deney cihazı, Jüpiter gezegen sistemindeki elektrik/manyetik alanları ve plazma ortamını izlemek için sensörler de dahil olmak üzere 10 adet son teknoloji bilimsel cihaz taşıyacağı bildirilmekte.

JUICE yıllar sürecek görevi boyunca, hem Jüpiter’i hem de potansiyel olarak okyanusa sahip olduğu bilinen Ganymede, Europa ve Callisto uydularının derinlemesine gözlemlerini yapacak. Gaz devi Jüpiter’in oluşum koşullarının ve derin yaşam habitatlarının ortaya çıkışını anlamak için veri toplanması uydunun ana amaçlarından.

JUICE buzlu uydu Ganymede’nin yörüngesinde de dokuz ay geçirerek doğasını ve evrimini analiz edecek, yüzey altı okyanusunu karakterize edecek ve potansiyel yaşanabilirliğini araştıracak. Bu incelemelerin olası kimyasal ve termal enerji kaynaklarının ve döngüsünün anlaşılmasına yardımcı olması beklenmekte. Ayrıca Io ve diğer daha küçük uydulardan oluşan sistemin çeşitliliğinin incelenmesi, uzaktan toplanan ek bilgilerle geliştirilebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.