btbilgi

Yazılım geliştiricilere odaklanan endüstri araştırma ve analiz firması RedMonk, her sene iki kere en popüler programlama dilleri listesi hazırlamakta. 2021’in üçüncü çeyreğinde yapılan çalışmaya göre oluşturulan listede, Javascript çoğu yıllarda olduğu gibi yine liderliğini korumayı başarmış gibi görünüyor. Her zamanki gibi Java ve Python ilk üçte kapışırken, firmanın bu seneki listesinde iki popüler programlama dili ikinciliği paylaşmışlar.

Neredeyse tüm zamanların en popüleri ilan edilecek Javascript bir yana, ZDNet sitesi bir diğer popüler dil olan Java’nın bazı başka değerlendirmelere göre son yıllarda gözden düşmeye başladığını belirtmekte. RedMonk’un 2020 ikinci çeyrek sıralamasında da Java’nın Python tarafından geçilmesine dikkat çekilmiş. Buna karşın bu senenin ilk yayımlanan araştırmasına göre Java yükseliş trendinde ve popülerite olarak Python’u yakalamış.

Araştırma raporunu hazırlayan analistlerden Stephen O’Grady şu bilgileri vermekte: “Bir zamanlar kablolu TV yayın kutularını çalıştırmak için yaratılan bu dil hala geçerliliğini koruyor. Daha da önemlisi, kendine sürekli olarak yapacak yeni işler bulabilen bir dil. Java’nın sıralamalardaki performansı yıllar sonra bile hala etkileyici. Hızla değişebilen listelere uyum sağlama konusunda kayda değer bir yetenek gösterdiğinden, bundan sonra da kaybedeceğine dair iddiaya girmek zor.”

Rapora göre sıralamadaki ilk 10 dil şu şekilde:

1) JavaScript
2) Python
2) Java
4) PHP
5) CSS
5) C++
5) C#
8) TypeScript
9) Ruby
10) C

RedMonk firması altı aylda bir yayımlanan dil sıralamalarını hazırlamak için GitHub ve Stack Overflow platformlarından alınan verilerin bir karışımını kullanıyor. Toplanan veriler hem kod (GitHub) hem de tartışma (Stack Overflow) yoğunluğunu yansıtmaya çalışan bir şekilde birleştirilmekte. Listeleri hazırlamada ana hedefin mevcut kullanımın istatistiksel olarak geçerli bir temsilini sunmak olmadığı aktarılmakta. Daha çok dillerin gelecekteki potansiyel benimseme eğilimlerine ilişkin içgörüler elde etmek amacıyla dil tartışmasını ve kullanımını ilişkilendirmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.