btbilgi

Türkiye İş Bankası son dört yıldır Workup isimli bağımsız girişimcilik programını yürütmekte. Teknoloji startup’larına çeşitli destekler sunmayı ve ekosistemi genişletmeyi hedefleyen programın en yeni ayağı ise, ülkemizdeki tarımsal problemleri teknoloji ile çözmek isteyen girişimcilere yönelik. ‘WorkupAgri’ isimli yeni alt program ile, tarım alanında değer önerisi geliştirerek ülkemizde tarım ekonomisinin gelişmesine yönelik çözümler üreten sürdürülebilir ve ölçeklenebilir teknoloji startup’larının büyümesine destek olunacak.

Hackquarters’ın hızlandırıcı iş ortaklığı ile hayata geçirilen WorkupAgri programı kapsamında tarım alanında enerji, su tasarrufu, gübreleme, ilaçlama lojistik, üretim, tedarik zinciri vb. alanlarda akıllı teknolojileri kullanarak verimliliği artıran, doğayı koruyan veya iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sunan bir çözümü olan 5 girişim seçilecek. Seçilen girişimler 6 ay sürecek eğitim, mentorluk, İş Bankası ve grup şirketleri ile iş geliştirme, ulusal ve uluslararası geniş iş ağına erişim ile yatırımcılarla buluşma imkânına sahip olacaklar.

9 Eylül Perşembe gününe kadar resmi web sitesinden başvurulabilecek programa seçilecek girişimlere aşağıdaki fırsatlar sunulacağı bildirilmiş:

  • Kavram kanıtlama ve Müşteri Edinim Fırsatları: Türkiye İş Bankası ve ortakları sayesinde geniş mentor ve kurumsal ortak ağı ile çözümleri doğrulama, test etme ve kavram kanıtlama çalışması yapabilme imkanları.
  • Yurt Dışı Pazarına Açılma: Bölgesel ve yerel ortakların desteğiyle küresel pazardaki iş fırsatlarına erişim, ilişkili ortaklar ve hızlandırıcılarla uluslararası yeni pazarların ve bağlantıların derinlemesine analizi, yeni başlayanların büyümesi ve uluslararasına açılmasına yardım edilmesi.
  • Eğitimler ve Mentorluk: Alanında uzman mentorlar ve sektör paydaşları ile bir araya gelme imkanı.
  • Finansmana ve Yatırım Ağlarına Erişim: Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki yerel ve küresel melek yatırımcılar ve fonlar ile tanışma fırsatları, finansman süreci ve görüşmeleriyle ilgili destek alma.

Programa başvuranlara arasından yapılacak değerlendirme Eylül ayına kadar sürecek. Şubat 2022’ye kadar eğitimler, toplantılar ve mentorluk faaliyetleri devam edecek. Ayrıca 2022’nin  ilk iki ayında küresel yatırımcı görüşmeleri yapılacak ve Nihayetinde Mart 2022’de de, girişimler seçilen küresel partnerler ve yatırımcılara sunumlarını yapacaklar.

Workup sayesinde şimdiye kadar 107 girişime ev sahipliği yapıldığı bilgisi veriliyor. Programdan mezun olan her 4 girişimden 3’ü girişimcilik yolculuğuna devam etmeyi başarmış durumda. Programa dahil olan 29 farklı girişim şimdiye kadar toplam 6,2 milyon dolar yatırım almış ve yurt dışına açılanlar olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.