btbilgi

‘Tremor’ olarak adlandırılan el titremesi rahatsızlığı kişinin yeme-içme eylemlerinin zorlaşmasından günlük aktivitelerin aksamasına, yazı yazma ve alet kullanmada halsizlikten yorgunluk ve denge kaybı gibi zorluklara kadar birçok probleme yol açmakta. Hasta bireyin yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlık, çeşitli şekillerde tedavi edilebilmekte. Bunlardan biri de, ülkemizde tamamen kendi olanaklarımız ile geliştirilen özel bir bileklik.

Tremor tanısı kapsamlı fiziki ve tarama testlerinden sonra konulmakta. ‘Parkinson’ (işaret ve başparmağın birlikte titremesi), ‘serebellar’ (elektrik ya da asansör düğmesine basarken oluşan titreme) ve ‘ortostatik’ (ayağa kalktıktan birkaç saniye sonra bacaklarda görülebilmekte) olarak kategorilere ayrılan hastalıktan muzdarip olan kişilere bulguya yönelik ilaç tedavisi uygulandığı bilgisi veriliyor. İlaç tedavisi ile sonuç alınamayan durumlarda ise cerrahi tedavi tavsiye edilmekte. En güncel cerrahi tedavi yöntemi ise, beyin stimulasyonu olarak bilinen ve beynin derin yapılarına yerleştirilen (elektrod) beyin pili ameliyatları.

Bilekliği hayata geçiren kurum, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren BrainPark Kuluçka Merkezinde kurulan ALEA Nöroteknoloji ve Ar-Ge Anonim A.Ş. Giyilebilir nöroteknoloji ürünleri ile sağlık alanında çözümler sunmayı amaçlayan şirket ilk ürünlerini oluşturmaya başlamış. ALEA tarafından tasarlanan sönümleyici bileklik ile tremor rahatsızlığının azaltılması, hastaya ağırlık yapmadan titremeyi engellemesi ve hastaya kaliteli bir hayat imkânı sunması hedeflenmekte.

Tremor hastalığı tedavisinde ilk yerli teknolojik ürün
Kaynak: ALEA

Şirketin Kurucu Ortağı Prof. Dr. Sultan Tarlacı yaptığı açıklamada tremorun yaşlanma, stres, hipertiroid, inme, travma ve parkinson gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabildiğini belirtmiş. Tarlacı yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak uzuvlarda yaşanan titremelerin hayat kalitesini düşürdüğünü ve bu titreme yüzünden birçok sorunla baş etmeye çalışan insanların daha depresif olduğunu gözlemlediklerini söylüyor. Geliştirilen özel bileklik ile titremeleri azaltarak hayat kalitesini artırmak mümkün olacak.

Bilekliğin diğer ürünlere, özellikle de yabancı ürünlere göre en büyük avantajı tamamen yerli kaynaklarla tasarlanıp üretilebildiği için fiyat avantajına sahip olması. Şirket ticarileşme, yatırım ve küresel pazarlara açılma konularında Brainpark kuluçka merkezi ile birlikte hareket ediyor. ALEA yakın gelecekte epilepsi, migren, depresyon, ülseratif kolit, hipertansiyon, diyabet ve tinnitus (kulak çınlaması) gibi nörolojik hastalıklar için de çeşitli ürünler ile karşımıza çıkabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.