btbilgi

Akıllı iletişim sistemlerinin gelişmesi, yavaş yavaş arabalarımızı da akıllı hale getiriyor. Daha şimdiden birçok otomobil üreticisi, araçların birbiri ile bir şekilde konuşabilmesini sağlayan çözümleri entegre etmekle meşgul. Bu markalardan biri de Mercedes-Benz. Firmanın geliştirdiği ‘Car-to-X Communication’ altyapısı, bir süredir yollarda oluşan kazaları birbirine haber verebilme becerisine sahip. Şimdi Mercedes arabalarına yollardaki diğer sorunları da iletme özelliğini ekliyor.

Firmanın iletişim altyapısına eklenen yeni özellik, araçların kazalar veya yol çalışmaları dışında bundan sonra yollardaki hız tümseklerini ve potansiyel olarak tehlikeli çukurları da saptamasını sağlayacak. Özellikten faydalanabilmek için, araçtaki Car-to-X Communication sisteminin açık olması ve aracın yoldaki sorunu sensörleri aracılığı ile algılayıp analiz etmesi gerekli. Araç tümsekleri ve çukurları, önce ön aksta sonra da arka aksta arka arkaya oluşan ani sıkışma ve geri tepme vakaları ile saptayabiliyor.

Mercedes arabalar birbirine yoldaki sorunları söyleyecek
Kaynak: Mercedes-Benz

Vakayı algılayan sistem Mercedes-Benz Cloud’a bir uyarı gönderecek. Uyarı buradan diğer Car-to-X donanımlı tüm otomobillere iletilebilecek. Uyarıyı alan araçların sürücüleri, kaydedilen çukura veya hız tümseğine ulaşmadan yaklaşık 10 saniye önce aracın ekranındaki bir simge ve sesli bir uyarı ile uyarılmaktalar. Yoldaki sorunların güncellenmiş bilgisi, 2016 ve sonrasında üretilen tüm Mercedes binek otomobillerine iletilebilmekte. Ancak sürücüye önceden uyarı yapan arabalar şimdilik sadece yeni C-Class, S-Class ve elektrikli EQS sedan modellerden oluşuyor.

Sürücüye özel uyarı verebilen araçlar “Dikkat, çukur” veya “Dikkat, hız tümseği” olarak şeklinde sesli ve görsel bildirim yapabiliyor. Diğer Mercedes modelleri ise sürücüyü ancak “ileride trafik vakası var” şeklinde genel olarak uyaracak. Firmanın verdiği bilgiye göre, uyarı sistemi dünya çapında belli pazarlarda ve sistemin kullandığı 36 dilin tamamında devreye sokulmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.