btbilgi

Türkiye’nin girişim ekosistemini takip eden kuruluşlardan pazaryeri platformu StartupMarket, 2021’in ilk 6 aylık startup ekosistemi raporunu halka sundu. ‘Ekosistem 2021 Yarıyıl Raporu’ başlığıyla yayımlanan raporda girişimlerin günümüzde artık sağlam bir yatırım aracı olarak görüldüğüne dikkat çekiliyor. Her ne kadar COVID-19 salgını birçok sektörü olumsuz etkilemiş olsa da, bir yandan startup ekosisteminin hızlanmasının önünün de açıldığına değinilmekte.

Buna en önemli kanıt, startup ekosistemi için gelecek 10 yılda beklenen hacimsel büyümeye 15 ay gibi kısa bir sürede ulaşılmış olması. Raporda startup’ların yılın ilk altı ayındaki 130 turda 116,5 milyon dolar yatırım aldığı aktarılıyor. Getir, Dreamgames ve Trendyol yatırımları dahil edildiğinde rakamın 1,67 milyar dolara ulaşması ön plana çıkartılan istatistiklerden. 2020 yılının tamamında ise, 172 yatırım turunda toplam 177 milyon dolarlık yatırım yapılmış olduğu hatırlatılıyor.

Rapora göre yalnızca Haziran ayında 27 startup için 14 milyon dolarlık yatırım gerçekleşmiş. Bunların arasında 3,3 milyon dolar ile ‘Ödeal’ öne çıkmakta. StartupMarket.co üzerinden yatırım aradığını duyuran girişimlerden yük taşıma pazar yeri ‘Yük Cebinde’ 250 bin Euro yatırım almış. Doktorları ve hastaları buluşturan ‘Yeniben.com’ platformu ise 1,4 milyon TL’lik yatırım toplamış.

Daha önce de haberlerini verdiğimiz oyun sektörü, 2021’in ilk yarısında bol yatırım alan alanlardan. 2019 Haziran ayında kurulan ve 3 milyon dolarlık yatırım alan mobil oyun girişimi ‘Veloxia’nin yeni bir yatırım miktarına daha eriştiği duyuruluyor. Avusturya merkezli Speedinvest liderliğinde 1,9 milyon Dolarlık yatırım alan ‘Yolda.com’ ve 1,1 milyon dolarlık yatırım alan SRPG oyunlara sahip ‘Hungri Games’ dikkate değer isimlerden.

2018 yılında kurulan ve 12 dilde hem sesli hem de videolu içerikler sunan online meditasyon, yoga ve fitness platformu ‘Lotus’un 3,65 milyon dolarlık değerleme üzerinden aldığı yatırım da raporda öne çıkanlardan.

Raporu değerlendiren StartupMarket Kurucu Ortağı ve CEO’su Serkan Bağçe, 2021 sonunda yatırımlarda yeni bir rekor görüleceği öngörüsünde bulunmuş. Ekosistemin büyüme trendinde olduğunu söyleyen Bağçe şu bilgileri veriyor: “Geçtiğimiz 10 yılda yapılan yatırımın toplamına, gelecek 2 yılda erişmiş olacağımızı düşünüyorum. Bu ivmelenmenin artarak süreceğini tahmin ediyoruz. Bunun nedeni ise toplamda 46 yatırım fonunun toplam hacimlerinin 1 milyar doların üzerinde olması. Büyük yatırım fonları da yurtdışı temelli fonlar tarafından da destekleniyor. Bu perspektiften baktığımızda yakın dönemde yatırımı bekleyen 10 milyar dolar gibi bir miktar olacağını öngörüyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.