btbilgi

Şirketlerde inovasyon kültürünü geliştirme projeleri gerçekleştiren GOOINN, her ay farklı bir sektörü incelediği raporunun yeni edisyonunda fintech konusunu ele almış. Finans sektöründe teknolojiden yararlanılarak geliştirilen ürün, hizmet ya da çözümlerinin ulaştığı noktayı ele alan çalışmanın ana teması şu şekilde özetleniyor: Salgınla birlikte finansal teknoloji sektöründe bir evrim yaşandı. Birçok finans kurumu yeni teknolojilere erişmek için gelişmekte olan teknoloji şirketleriyle birlikte ekipler kurarak, daha fazla ürün ve pazarlar ortaya çıkarmaya başladı.

Raporda dünya pazarıyla doğru orantılı olarak, Türkiye’de de fintech pazarının her yıl ortalama yüzde 14 oranında büyüdüğü aktarılmakta. Ayrıca aralarında PayTR, PayCore, Papara, Figopara, DigiliraPay, Tekkredi, PlusOneMinusOne ile Kiraplus gibi fintech firmalarının bulunduğu firma sayısının 200’ü geçtiği de kaydediliyor.

Fintech pazarının Türkiye’de bu kadar canlı ve hızlı büyüyen bir yapıda olması, raporda Türkiye’nin finans sektörünün güçlü olmasına bağlanmış. Ülkemizde genç ve dinamik bir iş gücünün bulunması ile; özellikle teknoloji, finans ile bankacılık alanında yetenekli insan kaynağının olması finans teknolojileri ekosisteminin de hızlı büyümesinde büyük role sahip. Bu büyümenin yabancı yatırımcıların dikkatinden kaçmadığı da ön plana çıkartılan bir başka nokta.

Sektördeki küresel gelirin 2019- 2024 yılları arasında yüzde 11,7 büyüyeceği öngörülmekte. 2018 yılında yaklaşık 92 milyar Euro olan gelirlerin, 2024 yılında 188 milyar Euro olacağına dair tahminlere yer verilmiş. Küresel pazarlarla ilgili diğer tahminler şu şekilde sıralanmış:

  • 2021 yılından itibaren ödemeler alanındaki yatırımlar dünya çapında etkisini sürdürmeye devam edecek.
  • Gömülü finansta güçlü bir büyüme bekleniyor.
  • Satın al-sonra öde programlarında, hizmet tekliflerinde ve ilgili ortaklıklarda büyüme trendi söz konusu.
  • Amerika Birleşik Devletleri küresel olarak finans teknolojileri yatırımlarının merkezi olmaya devam ederken, Kuzey Asya ve Güney Amerika’da yeni merkezler gelişecek.
  • Bu alanda halka arzlarda küresel olarak artış gerçekleşebilir.
  • Fintech’lerin kazanımlarını hızlandırmak ve küresel olarak büyümek için, birleşme ve satın alma faaliyetleri de yayılacak.
  • Kriptovarlıkların büyük bir akım haline geleceği öngörülüyor. Dijital defter teknolojilerine, stablecoin’lere ve merkez bankası dijital para birimlerine olan ilgi artacak.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.