btbilgi

2020’nin ikinci çeyreğinden beri dünyayı etkisi altına alan salgın süreci, pek çok sektörü olumsuz yönde etkilerken bazılarında da yüksek hızlı bir değişime yol açtı. Bunların başında online alışveriş ve hizmetlerin kullanımı geliyor. Şimdiye kadar belli yaş gruplarının sıklıkla kullandığı online mağazalar, giderek daha yüksek yaşlardaki tüketicilerin ilgisi ile karşı karşıya. Salgının başlangıcınan beri özellikle 45 yaş üstü tüketicilerin daha fazla online alışveriş yaptığı saptanmış.

Konuyla ilgili bilgi veren e-ticaret platformu İncehesap, 2021 yılının ilk 6 ayı ile ilgili şu verileri paylaşmakta:

  • 45 yaş ve üzeri kullanıcı kitlenin toplam kullanıcı kitlesi içindeki oranı, 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 4 seviyesindeymiş.
  • Bu kitlenin tüm müşteriler arasında aldığı oran 2021’in ilk altı ayında yüzde 8’in üzerine çıkmış.
  • 45 yaş ve üzeri kitlenin yüzde 30’unun kadın kullanıcılardan oluştuğu aktarılıyor.
  • Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, 45 yaş üstü kadın kullanıcıların sayısı 3,1 kat artış göstermiş.
  • 2021’in ilk yarısında 45 yaş ve üzeri kullanıcı kitlesinin yüzde 64’ü platformu mobil cihazları kullanarak ziyaret etmiş.
  • Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, 45 yaş üstü kullanıcıların mobil cihazlardan platformu ziyaret etme oranı 3,3 kat artmış.
  • Bu kitlenin internet sitesinde gerçekleştirdiği tekil alışveriş sayısı yüzde 78 oranında yükselmiş.
  • Orta yaş tüketicilerin en çok tercih ettiği ürün kategorileri sırasıyla hazır sistemler, bilgisayar bileşenleri, bilgisayar aksesuarları, cep telefonları, LED ekran televizyonlar ve notebook bilgisayarlar.
  • 45 yaş üstü tüketicilerin illere göre dağılımına bakıldığında ilk 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya olarak verilmekte.

Aslında e-ticaret denilince ana hedef kitlenin genç tüketiciler olduğu belli durumda. Buna karşın tüm markaların ve online platformların geleceğe yönelik planları arasında daha ileri yaş gruplarına yönelik şekilde yapılarını kolaylaştırma olduğu belirtilmekte. Bunun iki faydası bulunmakta. Birincisi şu anda orta yaştaki potansiyel tüketicileri yakalamak. İkincisi ise bugünün gençleri yarının orta yaşlı hedef kitlesine dönüştüğü zaman, onları hala ellerinde tutabilmek şeklinde ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.