btbilgi

Türkiye’de kadınların toplam istihdama olan katılımının azlığı her daim dikkat çekmiştir. TÜİK’in 2021 Ocak ayı işgücü istastistik verilerine bakıldığında, kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 32 ve istihdam oranı ise yüzde 27,5. Kadınların işgücünde yer almasına destek olmaya çalışan platformlardan biri olan 24 Saatte İş, kadınların bu konuda daha fazla yüreklendirilmesi gerektiğini savunmakta. Meselenin temeline inildiğinde ise, aile ve eş baskıları dışında kadınların çalışma hayatında yaşadıkları güvensizliklerin ön plana çıktığı aktarılıyor.

Platform iş arayan kadın adaylar için bazı tasiyelerde bulunarak, kadın çalışanların bu süreçte daha güvenli hissetmelerinin sağlanabileceğini belirtmekte. Tavsiyeler şöyle sıralanmış:

Başvuru yapılacak platformu seçme

Kadın adaylar için iş başvurusu yapılacak portalların dikkatle seçilmesi öneriliyor. Yöntemlerden biri mobil kanallar için Google Play ve App Store yorumlarını okumak. Şikayetvar ve benzeri sitelerde yapılan olumsuz yorum sayılarının, şirketin şikâyetlere verdiği cevapların okunması da tavsiye edilmiş. Jenerik cevaplarla her soruna aynı şekilde ve mekanik yaklaşan, otomatik cevap veren şirketlere mesafeli durulması işe yarayabilir.

Sistem üzerinden mesajlaşma

Başvuru yapılan şirket ile mutlaka sistem üzerinden mesajlaşılması öneriliyor. WhatsApp veya başka araçlar üzerinden yapılan mesajlaşmaların sorun çıkartabileceği belirtilmiş.

Görüşmeden önce araştırma

Başvuru yapılan şirketin Google’da aratılması, randevuya gitmeden önce şirketin varlığından emin olunması tavsiye edilmiş. Küçük işletmeler için varsa Google’daki şirket telefonundan ulaşılıp randevu detaylarının ve randevu veren kişinin teyiti iyi bir fikir.

Şüpheli durumda platformla iletişim

Kadın adaylar içlerine sinmeyen, şüpheli buldukları bir durum varsa platformla iletişime geçip soru sormalılar denilmiş. Eğer telefonlar cevapsız kalıyorsa ve şikâyetlere, başvurulara dönülmüyorsa bu mecraların takibi zayıf anlamına geliyor.

Mesai saatleri dışındaki aramalar

Kadın adayların mesai saatleri dışında mesajlaşma ve arama taleplerini kabul etmemeleri önemli bir diğer nokta. Gecenin bir vakti iş başvurusu sebebiyle arayan bir şirketin, sonrasında sorun oluşturma potansiyelinin düşünülmesine dikkat çekiliyor.

Konuşma dili ve içeriği

Dijital iş görüşmesinde gereksiz samimiyet ve laubalilik sinyallerine dikkat edilmesi önerilmekte. Bunların olması durumunda adayın konuşmayı bitirmesi ve şirketi bloklaması tehlikeden uzak tutabilir. İş görüşmesinde mesajlaşma uzunluğu birkaç satırı geçiyor, sorular uzuyor ve kişisel alana giriyorsa karşıdaki kişinin bloklanması ve platforma incelenmesi için şikâyet yollanması önerilmiş.

Bilgi paylaşma

Adayların banka bilgisi, TC kimlik gibi bilgilerini iş görüşmesini sonuçlandırmadığı kişilere vermemesi de önem taşımakta. Adaylardan iş güvencesi adı altında ücret talep eden şirketler olursa, bunların platforma iletilmesi de tavsiyeler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.