btbilgi

Güney Kore kökenli teknoloji ve tüketici elektroniği firması LG Electronics, 2019 yılında yaptığı bir açıklama ile 2030 yılına kadar karbon nötr olmayı taahhüt etmişti. Bu taahhüte göre, 2030’a kadar markanın tüm üretim aşamalarındaki karbon emisyon seviyeleri 2017’de yayılan emisyonun yarısına kadar düşürülecek. Yayımlanan yeni sürdürülebilirlik raporunda hedefler genişletilmiş ve daha da somut hale getirilmiş. Planda, 2050 yılında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanma sözü var.

Sürdürülebilirlik raporuna bakılırsa, yenilenebilir enerjiye dayalı dönüşümü firmanın Kuzey Amerika bölgesi tesislerinden başlayacak. Kıtadaki her ofis ve üretim tesisi yenilenebilir enerji ile güçlendirilecek ve uygulama yıl içinde bölge bölge genişletilecek. Güney Kore dışındaki LG üretim tesisleri, önümüzdeki dört yıl içinde elektrik ihtiyaçlarının yüzde 50’sini yenilenebilir enerjiye dönüştürmeyi hedefliyor.

LG’nin 2050 hedefi, tamamen yenilenebilir enerji kullanmak
Kaynak: LG Electronics

Bu hedefe küresel olarak ulaşmak için firma bir dizi planı yürürlüğe koymuş. Bunlar şöyle özetleniyor:

  • Tesislerdeki binalara yüksek verimli LG güneş panelleri kurmak,
  • Şirketlerin doğrudan tedarikçilerden elektrik satın almalarına olanak tanıyan güç satın alma anlaşmalarını tercih etmek,
  • Yenilenebilir Enerji Kredisi (REC) sertifikalarını kullanmak,
  • Green Premium’a katılmak,
  • LG’nin ana vatanı Güney Kore’de Korea Electric Power Corporation’dan (KEPCO) temiz enerji satın almak.

LG ayrıca 2030 yılına kadar hem üretim tesislerinde atık geri dönüşümü oranını yüzde 95’e ulaştırmak, hem de iş için sadece elektrikli veya hidrojenli arabaları kullanmaya geçiş yapmak niyetinde.

LG Electronics Güvenlik ve Çevre Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Park Pyung-gu, yeni strateji ile ilgili şu bilgileri veriyor. “Herkes için daha iyi bir yaşam yaratma taahhüdümüz, en iyi şekilde LG’nin yenilenebilir enerjiye geçişi ve karbon nötrlüğüne ulaşmasıyla gerçekleştirilebilir. Günümüz dünyasında inovasyon sadece laboratuvarda değil, aynı zamanda fabrikalarımızda ve tesislerimizde de gerçekleşmelidir. Günümüz üreticileri, gelecek nesle miras almaya değer bir dünya vermek için yaşamlarında bir kez karşılaşacakları bir fırsata sahipler ve LG’de bu sorumluluğu çok ciddiye alıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.