btbilgi

Hayatına AC Ace ismiyle başlayan ‘AC Cobra’, otomobil meraklıları tarafından tüm zamanların en iyi küçük spor araçlarından biri olarak kabul edilmekte. ABD kökenli emekli araba yarışçısı Carroll Shelby’nin çabaları ile geliştirilen Cobra, kapağın altındaki Ford V8 motoru ve sade ama güzel çizgileri ile ünlenmiştir. Uzun zamandır üretilmeyen bu klasik spor araba, hayatına artık elektrikli bir araç olarak devam edecek.

Clean Technica sitesi yeni ve elektriklendirilmiş AC Cobra ile ilgili haberleri geçtiğimiz sene vermişti. Buna göre araç, 1962’de piyasaya çıkan orijinal AC Ace’in görüntüde aynısı olacak. Ama elektrikli motor dışında araçta birçok yenilik söz konusu. Modernizasyon işlemleri arasında direksiyon, süspansiyon ve fren sistemlerine gelen güncellemeler ile yeni nesil lastikler var. Bunların hepsi klasik arabanın sürüş hissini elektrikli versiyona da taşımak için.

AC Cars firması geçtiğimiz seneden beri boş durmayıp projeyi tamamlamış. Elektrikli AC Cobra’nın artık yol testlerinin yapıldığı ve ilk arabanın yakında sahibine teslim edileceği belirtiliyor. Spor araba elektrikli motorun sağladığı tork gücü sayesinde sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 6,7 saniyede çıkabilecek. 54 kWH kapasiteli bataryası sayesinde yaklaşık 40 kilometrelik menzile sahip olacak ve ilk aşamada sadece 58 adet üretilecek. Makimum hızı saatte 120 kilometre ile sınırlanmış olan aracın fiyatı ise 138 bin Sterlin olarak belirlenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.