btbilgi

Uluslararası Uzay İstasyonu’unda görev yapmaktan olan astronotlar, salgın yüzünden ancak bu sene gerçekleştirilebilen 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndan uzak kaldıklarına epeyce üzülmüşler. O kadar ki, yörüngede kendi olimpiyat oyunlarını düzenlemeye karar vermişler. Olimpiyatların başlamasından bir hafta kadar önce hazırlıklarını yapan ISS astronotları, dünyanın ilk uzay olimpiyatları etkinliğini tamamlamışlar.

Mikro yerçekiminde yapılabilecek şeyler, gezegendeki gibi değil tabi. Astronotlar öncelikle olimpiyat havasına girebilmek için, istasyonu tüm ülkelerin bayrakları ile donatmışlar. Ardından da uluslararası dostluğun güzel bir göstergesi olarak rekabetten biraz uzak ama çok neşeli oyunlarda yarışmışlar. Yerçekimi ve yeterli alan olmadığı için astronotlar ortama özel oyunlar tasarlamak zorunda kalmış. Kazananlar birer madalya bile almış.

ISS astronotlarından tarihin ilk uzay olimpiyatları
Kaynak: Thomas Pesquet

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet uzay olimpiyatları düzenlenirken birçok fotoğraf çekmiş ve bunları Flickr sitesinde bir albüme yüklemiş. Pesquet albümün sayfasında şu açıklamaları yapıyor:

“Bugün Olimpiyatlar Tokyo’da başlıyor, ancak biz geçen hafta ilk uzay Olimpiyatlarını gerçekleştirdik!!! Mürettebatın uyum içinde eğlenebilmesi için Soyuz ekibi ve Dragon ekibi arasında dostça bir rekabet oluşturduk! Mark etkinliklerin organizatörü olarak harika bir iş çıkardı. Oyunlar ‘senkronize boşlukta durma’, ‘lack-of-floor’ (hiç bir yüzeye dokunmama) rutini, ‘(çok) uzun atlama’ ve ‘dokunmadan hentbol’ gibi çeşitliliklere sahipti. Laboratuarın tavanına dünyanın tüm bayraklarını (evet, her ülkeyi) astık. Bu da atletik becerilerimize (veya beceriksizliklerimize) ilham verici (ve renkli) bir fon oluşturdu. Dünyevi oyunlar başlasın :)”

Uzay olimpiyatları devam ederken, bir Maxar gözlem uydusu da Olimpiyatların düzenlendiği Tokyo’daki Japonya Ulusal Stadyumu’nun ve çevresindeki spor komplekslerinin güzel bir fotoğrafını çekmiş. Astronotlar Dünya’dan 400 kilometre uzakta, bu görüntü eşliğinde kendi oyunlarını tamamlamışlar.

ISS astronotlarından tarihin ilk uzay olimpiyatları
Kaynak: Maxar Technologies
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.