btbilgi

‘Ölü bölge’ (dead zone) olarak adlandırılan şey, bir su kütlesinde bulunan ve oksijen seviyelerinin aşırı düşük olduğu yerlere verilen isim. Bu fenomenin yaşandığı yerlerde deniz canlılarının artık yaşaması mümkün olmuyor. Büyük çapta bir ölü bölgenin görüldüğü Pasifik Okyanusu hakkında biliminsanları uyarıda bulunuyor. İklim değişikliğinin direk bir etkisi olan okyanusların ısınması, gelecekte olacaklarla ilgili endişeli yorumlara yol açmakta.

Bir denizde veya okyanusta ölü bölge oluştuğunda, deniz canlıları bunu anlayabiliyor. Hareket yeteneği daha yüksek olanların o alandan kaçabildiği, ama bunu yapamayan deniz canlılarının yavaş yavaş öldüğü aktarılmakta. Bahsedilen ölü bölgelerden birinin, ABD’nin batısındaki okyanusa bakan Oregon eyaletinin açıklarında bulunduğu belirtilmiş. Oksijensiz alan yaklaşık 20 bin kilometrekareye yakın büyüklükte. Fakat The Washington Post gazetesine açıklama yapan araştırmacılar ölü bölgenin yazın en güçlü olduğu dönemde genişlemesini beklediklerini söylemişler.

Oregon Eyalet Üniversitesi araştırmacısı Francis Chan yaptığı açıklamada, bu fenomenin denizlerdeki iklim değişikliğinin ana işaretlerinden biri olduğunu ifade etmekte. Bir ölü bölge oluşmasının kanıtı ise, test örneği alınan su örneklerinin içindeki çözünmüş oksijenin her zamankinden düşük seviyede olması. Kendisi ile yapılan bir başka röportajda, Chan şu endişe verici gözlemleri iletmekte: “Düşük oksijen bölgesinin tam ortasını gözlemleyebildik. Burada deniz yıldızlarını, deniz salatalıklarını ve yengeçleri görebiliyorduk. Hepsi de havasızlıktan ölmüş ve deniz tabanına saçılmışlardı. Giderek daha fazla kanıt, iklim değişikliğinin ana faktör olduğuna güçlü bir şekilde işaret ediyor.”

Biliminsanları sudaki oksijen seviyelerinin azalmasını sıcaklığın yükselmesine rahatlıkla bağlayabiliyor. Çünkü daha sıcak suyun daha az oksijen çözebildiği bilimsel bir gerçek. Okyanuslardaki sıcaklıklar yükselmeye devam ettikçe de, suda çözülmüş oksijene ulaşamayan canlılar artan miktarlarda ölmeye devam edecekler.

Chan’ın verdiği bilgiye göre, uzmanlar ölü bölgelerin Pasifik Okyanusu‘nun genel ekolojik sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerinin ne olacağından tam olarak emin değiller. Ama ‘ölü bölge mevsimi’ adı verilen dönemlerin 2002’den beri saptanmakta olduğu ve yoğunluğunu her yaz artırdığı da belirtiliyor. Mevsimin en güçlendiği zamanlar da Ağustos aylarının sonu ve Eylül aylarının başları olarak kayda geçmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.