btbilgi

We Are Social raporlarına bakılırsa dünya üzerinde 5,27 milyar mobil kullanıcı bulunmakta, bu da toplam nüfusun yüzde 67’sine denk düşmekte. 2021 Temmuz verilerine göre küresel olarak 4,80 milyar kişi bir şekilde internete bağlanıyor. Bunların yüzde 92’si de internete erişmek için mobil cihazları tercih ediyor. Teknoloji şirketleri bu devasa pazara bir yandan hakim olmaya çalışırken, bir yandan da genişletmeye uğraşıyorlar. Mobil pazarında en çok konuşulan konular genelde telefon markaları ve Android başta olmak üzere mobil işletim sistemleri.

Yine aynı raporun Türkiye ile ilgili kısmına bakıldığında ise, nüfusumuzun yüzde 97’sinin akıllı telefonu var. Geleneksel cep telefonu kullananların oranı ise yüzde 9’u geçmiyor. Ülkemizdeki mobil penetrasyonun genişliği düşünüldüğünde, mobil cihaz kullanıcılarının da dünya ile aynı konulara meraklı olduğunu söyleyebiliriz. Yani Türkiye’de de mobil cihaz markaları ve işletim sistemleri sıkça haber konusu oluyor.

Bu alanda bir inceleme yapan Medya Takip Merkezi (MTM) 10 bini aşkın basın, TV ve internet mecrasını ele almış. Taramalar sonucunda basında mobil işletim sistemlerinin ne kadar yer aldığını ölçen raporun sonuçları, mobil dünyasında Android’in en çok konuşulan konu olduğunu ortaya koyuyor. 2021 yılı içinde yazılı basın, televizyon ve internet mecralarında toplamda 120 bin 771 habere konu olan Android mobil işletim sistemi, en yakın rakibi olan iOS’in 70 bin 836 fazla haberine kıyasla yüzde 142 daha çok konuşulmuş.

Bu ikisini çok popüler olmayan sıradışı mobil işletim sistemleri uzaktan takip ediyor. Mesela akıllı telefonlar için hazırlanmış Openmoko Linux, 2021’in ilk yarısında çıkan 4 bin 707 haber ile listede üçüncü sırada. Mobil cihazlarda genellikle entegre şekilde bulunan ve ayrı olarak indirilemeyen Java 4 bin 356 haber ile dördüncü olmuş. Java’yı 3 bin 194 haber ile HarmonyOS isimli işletim sistemi takip ediyor. Son zamanlarda yeni bir telefon ile kendinden az da olsa bahsettiren mobil işletim sistemi BlackBerry 2 bin 89 haber ile Top 5 listesinin sonunda yer almakta.

Mobil işletim sistemlerinin ulusal – yerel basın dağılımı da raporda sunulmakta. Buna göre ulusal yayınlar Android işletim sistemine 1.436 haberde yer verirken, yerel yayınlar 1.341 haberde popüler işletim sisteminden bahsetmekte. Rakibi iOS ise 631 ulusal basın haberinde yer bulurken, 820 yerel basın haberine konu olmuş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.