btbilgi

Eğer siz de eski arcade oyunları ve salonlarını (Türkiye’de ‘atari salonu’ diye bilinirdi) özleyenlerdenseniz, büyük ihtimalle Pac-Man oynamışsınızdır. En klasik video oyunlardan biri olan Pac-Man’i yıllar içinde çeşitli versiyonları izledi, hala da bu oyunların turnuvaları ve en hızlı bitirme yarışmaları yapılıyor. Saatleri ile iyi bildiğimiz teknoloji firması Casio da bu popüleriteden faydalanarak çocukluğumuzun anılarını geri getirmeye niyetli.

Bugünlerde bir saat haberi gördüğünüzde, genelde akıllı saatlerle ilgili oluyor. Ama Casio bu alanda sınırlı ürün çıkartan bir marka. Mesela bazı G-Shock modelleri Bluetooth bağlantısı ile akıllı saat işlevleri görüyor ama Pac-Man’e adanmış bu saat ileri teknolojik özelliklerinden çok retro havası ile dikkati çekmekte.

Digital Trends sitesine göre, ‘A100WEPC’ kodu ile piyasaya sürülen saatin orijinali, marka tarafından 1978’de piyasaya sürülen ilk kuvars saat olan klasik F-100 modeli. F-100 modeli zamanla geliştirilerek metal gövdeli A100 modeli üretilmiş. Pac-Man saati de bu A100’ün özelleştirilmiş versiyonlarından biri. Saatin genel şekli ve tasarımı aynı kalmış. Dar dikdörtgen ekranın altındaki dört butonla saatin alarm, takvim, arka ışık ve kronometre gibi özelliklerini kullanabilirsiniz. Saatin suya dayanıklılık özelliği olduğunu da belirtelim.

Ne yazık ki bu saat sadece Pac-Man’i tema olarak almış. Eskiden gördüğümüz bazı oyunlu kol saatlerinden farklı şekilde bu saat ile oyunu oynayamıyorsunuz. Yine de saatin ön yüzünde, kayışında ve hatta arka kısmında oyunun tüm heyecanlı sahneleri gösterilmekte. Ön yüzde hayaletler kahramanımızı kovalarken, kayışta ise Pac-Man’in güç hapını aldıktan sonra hayaletleri kovaladığı sahneleri görüyoruz. Saatin paslanmaz çelikten yapılmış arka kısmında ise oyundaki labirenti komple bulabilirsiniz.

Casio A100WEPC modelini 18 Ağustos tarihinde İngiltere’de satışa çıkartacak. Henüz diğer ülkelerde ne zaman piyasaya sunulacağını veya fiyatını bilmiyoruz. Ama meraklıları Casio’nun web sitesinden kayıt yaptırıp heyecanla haberleri bekleyebilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.