btbilgi

Güvenlik firması Kaspersky’nin geçende yayımladığı bir akıllı telefon raporunda, hırsızların çaldıkları mobil cihazlar ile ne yaptıklarını görmüştük. Raporun devamında ise cihaz sahiplerinin bir hırsızlık vakası durumunda hassas kişisel bilgilerini kaybetmelerinin önüne geçmelerinin yolları aktarılıyor. Verilen mesaj şu: Hırsızlıktan kaçamayabilirsiniz, ama verilerinizi siber suçlulara kaptırmamak elinizde.

Ekran kilitleme

Verilen ilk tavsiye, telefonunun ekranının otomatik olarak kilitlediğinden emin olmak. Bunun için gerekli seçenekler ister Android isterse de iOS işletim sistemli olsun her telefonda kolayca bulunabiliyor.

SIM kart kodu (PIN kod)

Her ne kadar bu seçenek genelde mobil servis sağlayıcılar tarafından sunulsa da, yine de dikkat etmekte fayda var. SIM kart bir PIN kodu ile kitlenmediğinde, hırsızlar basit bir şekilde SIM’i başka bir telefona takabilir ve kullanıcının numarasını öğrenmek için kendilerini arayabilir. Numara bir kere öğrenildiğinde, her türlü internet sitesinde oturum açıp çift faktörlü kimlik doğrulaması geçilebilir. Mesela banka kartlarından para göndermek için kısa mesajlar kullanılabilir.

Disk şifreleme

Tam Disk Şifreleme (FDE) seçeneği etkinleştirildiğinde, akıllı telefonda depolanan tüm dosyalar varsayılan olarak şifreleniyor. Böylece telefon kilidini açmadan bu bilgileri okumanın bir yolu mümkün olmuyor.

Uygulama kilidi

Önemli bir başka tavsiye ise, kritik uygulamalar için ayrı birer parola, PIN veya grafik kilidi belirlemek. Tüm akıllı telefon üreticilerinin uygulama kilidi özelliğini sunmaması ise bu tavsiyenin negatif tarafı olarak verilmiş.

Bildirim kapatmak

Kilit ekranında açılan uygulamalar başta olmak üzere bu uygulamalar için bildirimleri kapatmak da başka bir güvenlik önlemi olarak önerilmiş. Bildirimler kapatılınca, uyarıları ve kısa mesajları telefonu açmadan okumak kullanıcı açısından zorlaşıyor. Ama yabancıların tek kullanımlık kimlik doğrulama kodlarını görmesi neredeyse imkansız hale gelmekte.

Veri yedekleme

Telefon kaybedilse veya çalınsa bile, en azından önemli bilgileri tamamen kaybetmemek için mutlaka veri yedekleme yapılması tavsiye ediliyor. Böyle bir durumda yedeklenmiş verileri yeni cihaza indirmek yetecektir.

Cihaz bulma

Android’deki ‘Cihazımı Bul’ ve iOS’deki ‘iPhone’umu Bul’ özellikleri aktive edilirse, kaybolan veya çalınan akıllı telefonun konumu Google veya Apple ID hesabı üzerinden görülebilmekte. Bu özellik ile cihazı uzaktan kilitlemek veya cihazdaki tüm verileri tamamen silmek de mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.