btbilgi

Fidye yazılımları hakkında kötü haberleri son yıllarda sıkça duyuyoruz. Şifreleme yaparak kullanıcıların verilerine erişimi engelleyen bu türden kötü niyetli yazılımlara artık suç dünyasında sıkça başvuruluyor. Dünya çapındaki bireysel ve kurumsal kullanıcılara, sayısız kuruluşa büyük zararlar vereren fidye saldırıları ile mücadelede neyse ki önemli bir organizasyon var. Beş sene önce kurulan ‘No More Ransom’ işlevlerini genişleterek tüm kullanıcılara destek vermeye devam ediyor.

2016 yılında kişi ve kuruluşların fidye saldırılarına karşı savaşmasına yardımcı olmak isteyen Hollanda Polisi Ulusal Yüksek Teknoloji Suç Birimi, Europol’ün Avrupa Siber Suç Merkezi, Kaspersky ve McAfee firmaları iş birliğine gitmişti. Ortaklaşa bir web sitesi oluşturmaya karar veren taraflar, bu site aracılığı ile kurbanların fidye ödemelerine gerek kalmadan verilerini kurtarma fırsatı vermek niyetindeydiler. Yöntem ise, girişime dahil kurumların No More Ransom web sitesinde çeşitli şifre çözme araçlarını yayınlamaları şeklindeydi.

Dört kurumla başlayan girişimin ortakları zamanla 170’in üzerine çıktı. Web sitesinde toplamda sunulan 121 şifre çözme aracı, 150 farklı fidye yazılımı ailesine karşı savaşta kurbanlara destek vermekte. Verilen bilgiye göre, son beş yılda yaklaşık altı milyon kişi sunulan şifre çözme araçlarını indirmiş. Girişimin katılımcılarının, siber suçluların yasadışı olarak 900 milyon dolardan fazla kar elde etmelerinin önüne geçtiği aktarılıyor.

Siteye başvuran kullanıcılar, sunulan araçla sayesinde belirli fidye yazılımlarının yaptığı şifreleme işlemlerini geriye çevirebilmekte. Böylece fidye ödenmeden hassas bilgiler kurtarılabiliyor. Fidyelerin ödenmemesi hem siber suç örgütlerinin operasyonlarında başarısız olmasını sağlaması, hem de heveslerini kırması açısından önemli. Sitede şifre çözme araçları dışında fidye yazılımları ile ilgili çeşitli faydalı bilgiler de yer almakta. Ayrıca ziyaretçiler farklı ülkelerde siber suçların kime ve nasıl rapor edileceğine ilişkin talimatlara da ulaşabilmekteler.

Siber güvenlik uzmanlarının her zaman ifade ettiği gibi, No More Ransom sitesindeki ana tavsiye de şu: “Fidyeyi ödemeyin”. Kurbanların fidye ödeyerek siber suçluların operasyonlarını beslemesi ve fidye yazılımlarının iyi çalıştığını doğrulaması söz konusu. Bunların dışında devamlı tekrarlanan bir başka nokta ise, kurbanların talep edilen fidyeyi ödese bile karşılığında ihtiyacı olan şifre çözme anahtarını alacağının garantisi olmadığı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.