btbilgi

Araştırma şirketi Gartner, küresel pazarlama yöneticilerinin stratejik öncelikleri üzerine bir rapor yayımladı. Firmanın yıllık CMO harcamaları araştırmasından elde edilen sonuçlarla oluşturulan ‘The State of Marketing Budgets 2021’ (Pazarlama Bütçelerinin Durumu 2021) başlıklı rapor çok da parlak olmayan bilgiler veriyor.

Perakende, finansal hizmetler, medya, seyahat ve konaklama gibi sektörlerden 430 pazarlama yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya bakılırsa yöneticiler yatırım kararları alırken dijital pazarlamaya öncelik vermekteler. Toplamda 1,7 trilyon dolarlık hacme sahip reklam endüstrisinde küresel pazarlama bütçelerinin 72’sini dijital kanallara ayırılmakta. 2024 yılına kadar da dijital reklamların reklam piyasasının yüzde 70’ini oluşturacağı tahminine yer verilmiş.

Raporu ele alan dijital performans ajansı EG Bilişim Teknolojileri, tüketici tarafında dijital platformlara yönelik artan talep yüzünden geleneksel platformların zemin kaybetmekte olduğuna dikkat çekmiş. Araştırmaya katılan pazarlama yöneticileri, pazarlama bütçelerinin yalnızca yüzde 9’unu geleneksel pazarlamaya ayırdıklarını ifade ediyor. Bütçelerin daha yüksek bir oranı (yüzde 11) ise analitik çözümlerine yönlendirilmekte.

Küresel pazarlama bütçeleri büyük oranla dijitale gidiyor
Kaynak: Gartner

Forbes’un raporu incelediğinde işaret ettiği can sıkıcı nokta ise, artık şirketlerin gelirinin daha az bir kısmının pazarlama bütçelerine gidiyor olması. Bu oran 2020 yılındaki ortalama yüzde 11’den, 2021’de yüzde 6,4’e kadar düşmüş. Bu oranın 2014’ten beri saptanan en düşük oran olduğu belirtilmekte. Rapora göre yöneticiler müşteri deneyimi ve e-ticaret alanlarına daha çok yatırım yapıp, pazarlamayı daha az finanse etmeyi terch ediyorlar.

Bazı şirketlerde bu oranın senelik yüzde 15’ten fazla miktarda düştüğü bile gözlemlenmiş. Sebep ise çok açık şekilde, işletmelerin COVID-19 krizinde aşırı sarsılmış olmaları. Forbes’a göre markaların çoğu bütçe kesintileri yaşarken, salgının neden olduğu aşağı yönlü baskı ve kurumsal kaynak tahsis kararlarındaki stratejik değişim devam edebilir. Verilen bilgiye göre aşağıdaki faktörler bir araya gelerek küresel pazarlama bütçelerini geriye çekmiş durumda:

  • Kriz zamanlarında pazarlama bütçelerinin geleneksel olarak işletme bütçelerinde ilk kesilen ve en son eski yerine geri getirilen bütçe olması.
  • CFO’ların salgın itibarı ile pazarlamada yapılan harcamalardan, onunla birlikte gayrimenkul ve seyahat maliyetlerinden tasarruf etmeye çalışmaları.
  • CMO’ların ciddi bir kriz durumunda daha az kaynakla birçok şey yapılabileceğinin farkına varmaları. Bu da direk olarak etkinliklere, ajanslara ve reklam bütçelerine yapılan harcamaların azaltılmasına sebep oldu.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.