btbilgi

RiskIQ’nun gerçekleştirdiği ‘2021 Evil Internet Minute’ (2021 İnternet Dakika Raporu) araştırması, bir dakikada internette yaşanan siber suçları odağına alıyor. Şirketlerin dünya çapında her dakika siber suçlardan dolayı ciddi zararlar görmekte olduğunu ortaya koyan rapor inanılmaz rakamlar sunmakta.

Rapora göre siber suçlar kuruluşlara dünya çapında dakika başı toplam 1 milyon 797 bin 945 dolar zarar veriyor. Geçtiğimiz yıl 861,1 milyar dolarlık rekor satış deneyimleyen e-ticaret sektörü her dakika online ödeme dolandırıcılığı nedeniyle 38 bin 52 dolarlık kayıpla karşı karşıya. Sağlık sektörünün ise dijital güvenlik ihlallerine dakika başına 13 dolar masraf yaptığı aktarılmakta.

Raporda siber suçların dakika başına yaşattığı başka kayıplar da verilmiş. Mesela bir veri ihlalinde işletmeler dakika başına 7,2 dolar para kaybediyorlar. Dijital paraların değer kazanmasına bağlı şekilde, son yılların en hızlı yükselen siber suç trendlerinden olan kriptopara dolandırıcılıkları ise her dakika insanlara 3 bin 615 dolarlık zarar veriyor. Dünya çapında bunları engellemek için ise, tahminen her dakikada bir 280 bin dolar para harcanmakta.

Araştırmanın sonuçlarını ele alan Siberasist firması, şirketlerin saldırılar karşısında savunmasız kalmalarının en büyük nedenlerinden birinin siber risklere karşı bir yol haritasına sahip olmamaları olduğunu dile getirmiş. İşletmelerde veri kaybına ve maddi zarara yol açan en büyük eksikler ise şu şekilde listeleniyor:

  • Bölgedeki ve dünyadaki siber olayların sıklığındaki ve karmaşıklığındaki artışa rağmen, şirketlerin siber saldırılara karşı plansız olmaları.
  • Şirketlerin her sene gelişen ve karmaşıklaşan, devamlı bir yenisi çıkan siber tehditlerin varlığından haberdar olmamaları.
  • İşletmelerin siber girişimleri ve saldırıları gerçekleşmeden durdurabilmek için gereken aktif tehdit avcılığı kapasitesine sahip olmamaları.
  • Olası tehditlerin erken tespit edilmesini sağlamak için ihtiyaç duyulan doğru izleme çözümlerine sahip olunmaması.
  • Savunma süreçlerinin çalışanlarla ilişkiyi içermesinden dolayı, sahtekarlığa ve kötüye kullanıma karşı savunmasız kalmak.
  • Uzaktan çalışma sisteminde, şirkette uygulanan siber güvenlik önlemlerinin ofisin ötesine genişletilmemesi.
  • Siber saldırganların şirket ağına erişmek için iş ortaklarının altyapılarındanki boşluklardan faydalanabilmeleri.
  • Vakalar meydana geldiğinde şirketlerin krizi doğru yönetmek için gerekli ayrıntılı kriz müdahale planına sahip olmamaları.
  • Şirketlerin siber güvenliklerini sağlamaları için zorunlu olan IoT cihaz savunmalarında yetersizlik.
  • Çalışanlara yeterince siber güvenlik eğitimi verilmediği için kurumların en zayıf halkası haline gelmeleri.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.