btbilgi

Her ne kadar güneş gözlükleri aslında gözlerimizi korumaya odaklansa da, bu ürün kategorisindeki yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Geçenlerde bir mobil uygulamaya bağlanıp renk değiştirebilen ve başka bir sürü özelliğe sahip Dusk isimli teknolojik güneş gözlüklerini görmüştük. Bu gözlüklerin günümüzde geldiği noktayı düşünürsek, aslında form ve işlev olarak epey optimize olmuş durumdalar. Yine de materyal bilimi ve üretim teknolojileri bu klasik ürünü bir kez daha yenileştirmeyi başarmış. Spor markası Adidas üç boyutlu yazıcı ile inanılmaz hafif bir model üretmiş.

Adidas’ın yeni 3D yazıcıdan çıkma modelinin adı ‘3D CMPT’ güneş gözlüğü. İtalya kökenli Marcolin Group ile iş birliği içinde üretilen gözlüğün en önemli özelliği yalnızca 20 gram ağırlığa sahip olması. Gözlük bu kadar hafif olmasını kafes benzeri yapısına borçlu. Gözlüğün çerçevesi en yeni nesil 3D yazıcılar kullanılarak (yazıcının modeli veya türü hakkında bilgi verilmemiş), özel AM Nylon materyali ile basılmış. Çerçeve ayrıca üzerindeki kauçuk kaplama sayesinde kaymıyor, burun yastıkları ve kol uçlarında da özel kaymayan temas noktalarına sahip.

Gözlüğün ağırlığının belli bir kısmını oluşturan camlara bakarsak, bunlar da kızılötesi (UV) ışınları engelleyen Adidas Base 7 tip polikarbonat lenslerden oluşuyor. Camların tüm hava koşullarında yüksek görsellik sağladığı ve göz yorgunluğunu azalttığı iddia edilmekte. Kahverengi renkli lensin ön kısmında gümüş bir ayna kaplaması var.

3D CMPT model gözlüklerin başlangıçta 150 adetle sınırlı sayıda üretileceği aktarılmakta. Gözlükler öncelikle Adidas’ın kendi Creators Club üyelerine, 23 Ağustos’tan itibaren bir hafta boyunca satılacak. Yine sınırlı sayıda üretilecek ikinci partinin satışının ise herkese açık olacağı ve şirketin web sitesinden yapılacağı ifade ediliyor. Gözlüklerin fiyatı 415 dolar olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.