btbilgi

Ticari havacılık alanında şimdiye kadar çok önemli teknolojik gelişmeler yaşandı. Hipersonik uçaklardan dev kargo uçaklarına kadar farklı alanlarda tasarımlar gördük. Elektrikli araç devriminin havadaki versiyonları ise henüz tam olarak gerçekleşmiş değil. Şimdilik daha çok küçük çaptaki elektrikli uçan araçların hayata geçmekte olduğunu görüyoruz. Tüm bunların arasında eski yöntemlerin yeni yaklaşımlarla daha da iyi hale getirilebileeğine inananlar da var, SE Aeronautics firması gibi.

ABD’nin Alabama eyaletinde kurulan SE Aeronautics, ticari havacılık dünyasında devrim yaratma hedefi ile yola çıkmış. Firmanın geliştirdiği üç kanatlı konfigürasyona sahip tamamen yenilikçi yolcu uçağı, duyurulduğu andan itibaren dikkatleri çekiyor. ‘SE200’ modeli bu uçak sadece üç kanadı ile ilgi görmüyor. Aynı zamanda benzer geleneksel yolcu uçaklarına gçre, koltuk başına yüzde 80 daha düşük karbon ayak izi vereceği iddiası da mevcut.

Henüz patentinin onaylanmasını bekleyen SE200 konsept uçak hiç durmadan yaklaşık 17 bin kilometre uçuş yapabilecek. Uçak seyahatlerinde maksimum 264 yolcu taşıyacak ve yakıt tüketimi benzerlerine göre yüzde 70 daha az olacak. Bu modelin hem uzun mesafe uçuşlarda, hem de bölgesel rotalarda aynı performansı sağlayacağı iddia edilmekte. SE200 maksimum 0.9 Mach hıza sahip olacak, yani saatte 1.111 kilometre hızla yolculuk yapılabilecek.

Uçağın üç kanatlı olmasının çeşitli sebepleri var. Firmanın açıklamasına bakılırsa, bu kanat tasarımı sürtünme yerine kaldırma etkisini güçlendirmekte. Bir başka özelliği ise şu; geleneksel uçaklarda bir kanat kontrol edilemez hale gelirse düşme ihtimali yüksek, buna karşın SE200’de çoklu kanat sistemi arıza sonucu inişi garantileyecek.

Motorlar kanatların altında değil. Bunun da bazı avantajları olduğu aktarılmış. Mesela SE200’ün tasarımı diğerlerine göre daha aerodinamik. Motorlar kuyruğa alındığı için yakıt depoları kanatlarda değil; gövdenin üst kısmında, kendi başına izole ve güvenli depolarda duruyor. Böylece kanatların bir kaza sonucu yanması veya patlaması mümkün değil. Ayrıca kuyrukta motoru bulunan uçak modellerinde, motora kuş kaçması ihtimalinin daha düşük olduğu da belirtiliyor.

Uçak tamamen aerodinamik hatlara sahip, monokok tek bir parçadan imal edilecek. Bu hem suya inişli kazalarda uçağın yüzmesini sağlayacak, hem de gövdenin sağlamlığına katkıda bulunacak. Uçağın diğer bahsedilen özellikleri arasında eğilebilir koltuklar, direk geçişli hava beslemeli bir havalandırma sistemi ve özel tasarım iniş takımları var. Uçağın ne zaman üretime gireceğine dair ise henüz bilgi yok.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.