btbilgi

İşletmeler her geçen sene BT altyapılarını daha fazla veri merkezlerine ve buluta taşımakta. Bu noktada tonla hizmet sağlayıcı ve seçilebilecek sayısız seçenek bulunmakta. Peki işletmeler hangi hizmetleri almaları gerektiğine dair doğru kararı nasıl verebilirler? Vertiv firmasına göre veri merkezi hizmetleri yatırımı yaparken şu üç unsura dikkat etmeliler:

  • Hizmetin değerini anlamak,
  • Risk faktörünü ortaya koymak,
  • Ekipman arızası meydana geldiği zaman karşılaşılacak sonuçları hesaplamak.

Bu unsurları değerlendirirken de, hizmet sağlayıcıların bazı sorulara cevap vermesi gerektiği aktarılmakta:

Alınacak altyapı çözümleri işletmeye hangi değeri sağlayacak?

Müşterilerin veri merkezinin altyapısına güven duyması en önemli konulardan biri. Hassas verilerini teslim ettiği ve her an ulaşmak istediği için, altyapıda alacağı hizmetleri bilmeye hakkı var. Mesela hizmet sağlayıcı düzenli önleyici bakım gibi, sorunlar oluşmadan veya maliyetli arızalara yol açan büyük problemlere dönüşmeden önce arızaları düzeltmeyi sağlayan sistematik incelemeler yapıyor mu? Vertiv’in analizine göre, yılda iki kez önleyici bakım hizmeti alan Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Üniteleri için Arızalar Arasında Ortalama Sürenin (MTBF), bu hizmeti hiç almayan makinelere göre 23 kat daha yüksek olduğu saptanmış.

Donanımsal risk faktörü nasıl belirlenir?

Vertiv düzenli hizmetin önemli bir değer taşıdığını ama bunun zorunlu olup olmadığının anlaşılması gerektiğini savunuyor. Veri merkezi dahilindeki ekipmanların arızalanma ihtimalini bilebilir miyiz? Rapora göre çoğu güç ve hassas soğutma ekipmanı son derece güvenilir bir teknolojiyle üretilse de, tüm ekipmanlar belli bir ömüre sahip durumda. Riski azaltan hizmet ziyaretlerinin ekipmanı iyi koşullarda çalışır durumda tutmak için bileşenlerin denetimleri, testleri, ölçümleri ve ayarlarının yanı sıra ihtiyaç duyulduğunda parça değişimini ve temizlik uygulamalarını içerdiği bilgisi verilmiş.

Arıza durumunda hangi riskler tolere edilebilir?

Riskleri analiz ederken, dijital altyapı sistem arızasının sonuçlarını tartmanın da önemine değinilmiş. Mesela sistem çökerse neler olacağını öngörebiliyor musunuz? İşletme açısından verilerine ulaşamamak, bir iki gün iş kaybının ötesinde yüz binlerce dolarlık gelir kaybına veya marka imajına zarar veren bir felakete kolayca dönüşebilir. Hizmet alınacak veri merkezinde aynı işlevi gören birden fazla ekipmanın ya da yedekli veri merkezi sistemi bulunmasının, tüm veri merkezinin çökmesi durumunda zararın boyutunu azaltması söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.