btbilgi

2020 Olimpiyat Oyunları normalde Japonya’da geçen yaz gerçekleştirilecekti. Koronaviüs tüm planları alt üst etti ve oyunlar bu seneye ertelendi. 23 Temmuz 2021’de başlayan ve şu anda Tokyo’da devam etmekte olan oyunlar, sağlık endişeleri nedeniyle seyircisiz düzenlenmekte. Dünya üzerinde bu devasa spor etkinliğini bir senedir bekleyen herkes televizyonları başında karşılaşmaları takip etmeye çalışırken, internet de alternatif bir kaynak olarak meraklıların elinin altında.

Ne yazık ki spor tutkunlarının oyunları anında izleme hevesi siber suçluların epey işine yaramakta. Suçlular çeşitli online dolandırıcılık yöntemlerine başvurarak, Olimpiyat Oyunları yayınlarının ve fırsatlarını inceleyen meraklıların peşine düşmüş durumda. Siber güvenlik firması Kaspersky kullanıcıların kimlik bilgilerini çalmak için tasarlanmış, Olimpiyat ile ilgili kimlik avı web sitelerini analiz etmiş. İşte en çok kullanılan yöntemler:

Canlı yayın

Güvenlik uzmanları şaşırtıcı olmayan bir şekilde Olimpiyat Oyunlarını yayınlamayı teklif eden birçok kimlik avı sitesi bulmuş. Bazılarının izlemeden önce ziyaretçilerden kayıt olmalarını istediği belirtiliyor. Genellikle bu tür kimlik avı sayfalarında kullanıcı kimlik bilgilerini girdiğinde, farklı kötü niyetli dosyalar dağıtan bir sayfaya yönlendiriliyorlar.

Sahte bilet

Etkinlikler bu sene tamamen seyircisiz yapılmasına rağmen, dolandırıcılar online etkinlik biletleri satmak gibi bir yönteme de hala başvurmaktalar. Araştırmacılar bunun yanında önceden satın alınmış biletler için para iadesi vaat eden sayfalar da keşfetmiş.

Sahte resmi siteler

Siber dolandırıcılık amaçlı siteler arasında, 2020 Tokyo Olimpiyatları için resmi web sitesini ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni taklit eden sayfalar gibi resmi sayfaların kılığında gizlenmiş kimlik avı sayfaları yakalanmış. Bunların bazılarının kullanıcıların kimlik bilgilerini topladığı  saptanmış.

Promosyon ve hediyeler

Bazı dolandırılık operasyonları ise spor meraklılarına cömert eşantiyonlar ve promosyonlar sunuyor. Uzmanlara göre Olimpiyat Oyunları’nı izlemek için ideal büyük ekran TV’ler kazanmayı teklif eden kimlik avı sayfaları mevcut. Her kullanıcının şanslı kazanan ilan edildiği bu sahtekarlık yöntemi Olimpiyatlar dışında da sıkça kullanılmakta. Talihlilerin sadece bir teslimat ücreti ödemesi isteniyor. Ama hediye ürün asla ellerine geçmiyor.

Dijital paralar

Araştırmacılar bu sene ilk kez Olimpiyat sporcuları için destek fonu görüntüsünde sahte sanal para birimlerine denk düşmüşler. Kullanıcı bu özel dijital paraları satın aldığında, dünya çapında finansal açıdan yardıma ihtiyacı olan yetenekli sporcuları destekleyeceklerini zannediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.