btbilgi

Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu Rabia Tuğçe Yazıcıgil’in başarıları ile ilgili daha önce de haber vermiştik. Ekibiyle geliştirdiği teknolojilerden biri, ağlara bağlanan ve hassas verilerin iletiminde kullanılan cihazların kablosuz veri iletimini güvene almaktaydı. Yazıcıgil’in Boston Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği (ECE) bölümünde, kendi kurduğu laboratuvarda üzerinde çalıştığı projelerden bir diğeri ise tıp alanında. Geliştirilen medikal kapsül sayesinde endoskopi tetkilerine eskisi kadar gerek kalmayabilir.

Yazıcıgil, MIT (Massachusetts Institute of Technology) ile birlikte yürüttüğü çalışmalarında yutulabilen nohut büyüklüğünde, kablosuz veri gönderen bir kapsül geliştirmiş. Medikal kapsül mide ve bağırsak rahatsızlıklarının daha erken teşhis edilmesinde rol oynayacak. Böylece hem hastalara daha erken teşhis konularak hızlıca tedaviye geçilebilecek, hem de hastalar için pek kolay olmayan endoskopi tetkiklerini azaltacak.

Yazıcıgil bu projeyi kendi cümlerleri ile şu şekilde anlatıyor: “MIT ile birlikte sürekli ve müdahalesiz olarak sindirim sistemini görüntülemek için yutulabilen nohut büyüklüğünde kablosuz veri gönderen bir kapsül tasarladık. Bu kapsül, Crohn (iltihaplı bağırsak hastalığı), kolit, üst bağırsak kanamaları ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının teşhis ve takibini yapmak için kullanılabilecek. Yüksek çözünürlüklü biyokimyasal sensörümüz hastalık tanısını kolaylaştırıp daha çabuk tedavi sürecine başlanmasını sağlayacak.”

Endoskopi’yi ortadan kaldıracak kablosuz medikal kapsül
Kaynak: Boston Üniversitesi

“Genelde gastrointestinal kanaldaki iltihap ve diğer rahatsızlıklar doktor kontrolünde endoskopiyle alınan görüntülerin incelenmesiyle teşhis ediliyor. Ancak endoskopi sonuçta müdahale gerektiren bir teknoloji olduğu için, hastalara yılda sınırlı sayıda uygulanabiliyor ve bu da sürekli takip olanağını azaltıyor. Ayrıca endoskopi kamera bazlı bir sistem olduğu için hastalıkların moleküler bulgularını tanımlayamıyor.”

“Yeni çalışmamızda bu kapsülü sağlık açısından güvenli bir şekilde yutulabilecek milimetrik boyutlara indirmeyi amaçladık. Midedeki kanamayı ya da başka hastalıkların bulgusu olabilen gazların algılanması için düzenlemeler yaptık. Her 10 dakikada bir aktive olan kapsül, 16 saniye boyunca sinyalleri işleyip bunları 12 milisaniye içerisinde kablosuz vericiyle cep telefonuna ya da bilgisayara iletecek. Bizim tasarladığımız kapsülü vücudunuzun içinde sağlığınızı takip eden, hastalık bulgularını sindirim sistemi içerisinde algılayan ve size hastaneye gitmeden bilgi veren bir teknoloji olarak düşünebilirsiniz.”

Canlılar dışındaki testlerin başarıyla sonuçlandığını beliten Yazıcıgil, “Bir sonraki aşama canlılar üzerine olan testlerimizi gerçekleştirmek olacak. En önemlisi klinik uygulamalara bir adım daha yakın olmamız, çünkü artık kapsülümüz milimetrik boyutlarda ve çok düşük güç (nanoWatt) seviyelerinde çalışabilir durumda. İleride bu kapsüllerin herhangi bir güç kaynağı, batarya, gerektirmeden mide içerisinde kendi enerjisini toplayarak çalışmasını da hedefliyoruz” açıklamasını yapmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.