btbilgi

Elektrikli otomobil sektörüne en baştan beri yön veren ABD kökenli Tesla firması, üç aracı için tasarım patenti alması ile dikkatleri çekmiş durumda. Firmaya Model Y, Roadster ve Cybertruck modelleri için verilen tasarım patentleri ilginç ayrıntılar içermekte. Özellikle Cybertruck’ın patentinde, aracın tasarımını oluşturan çeşitli öğelerin nereden geldiğine dair ipuçlarını bulmak mümkün.

Cybertruck ilk gösterildiği günden beri otomobil meraklılarını tam ortadan ikiye bölmüş durumda. Bazı insanlar aracın fütüristik ve uzay gemisini andıran modern tasarımına bayılıyorlar. Diğerleri ise geleneksel pick-up araç estetiğinden bu kadar uzak olduğu için aracın tasarımını yerden yere vurmakta. Fikirler ne olursa olsun, Tesla’nın benzersiz tasarımı herkesi konuşturmayı başardı denilebilir. Ayrıca daha piyasaya bile sürülmeden araç için çok ilginç aksesuarlar planlandı bile.

Electrek sitesi bu yenilikçi elektrikli kamyonet için alınan patentteki ilham kaynaklarını incelemiş. Buna göre Cybertruck tasarımcıları ilhamlarını 40 yıldan daha eskiye dayanan farklı araçlardan ve başka patentli tasarımlardan almakta. Aşağıdaki gibi listelenen patentlerin bazılarının Tesla tarafından veya patent denetçileri tarafından eklenmiş olması ihtimaline işaret ediliyor:

Tesla Cybertruck için ilham kaynakları ortaya çıktı
Kaynak: Electrek

Cybertruck’ın sıra dışı görüntüsü için ilham kaynaklarından biri, 1979 yılından Vito J. Carabetta’nın bir tasarımı. Electrek sitesi bu patentteki aracın gerçek hayatta üretildiğine dair herhangi bir kanıt bulamamış. Aynı şekilde bahsedilen diğer araçların da üretime girdiğine dair bariz bir kanıt yok.

Tesla Cybertruck için ilham kaynakları ortaya çıktı
Kaynak: Electrek

Bir diğer ilham kaynağı, 1990 yılında Avelino Falero’nun patentlediği bir başka fütüristik araçtan geliyor.

Tesla Cybertruck için ilham kaynakları ortaya çıktı
Kaynak: Electrek

İlham kaynaklarından birinin, 1980’lerde neoklasik otomobiller tasarlayan ünlü Alain Clénet’den geldiği belirtilmiş. Clénet’in özellikle filmler ve ünlüler için birçok araç üretmiş olduğu belirtilmekte.

Kaynak: Electrek

Cybertruck’ın arka bölümünün görüntüsü için, çeşitli pick-up kamyonet örtüleri tasarlayan mucit Juan Javier Gaytan’ın tasarımlarına başvurulmuş gibi görünüyor. Tesla firması aracın aerodinamik performansını iyileştirmek için bunlara benzer bir tasarım hazırlamış.

Kaynak: Electrek

Patentte bu isimler dışında, Tesla‘nın tasarım başkanı Franz von Holzhausen’in ve diğer başka Tesla tasarımcılarının da adına yer verilmekte:

  • Ian Kettle (kurşun dış tasarım)
  • Şahm Caferi
  • David Imay
  • Ivan Lampkin
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.