btbilgi

Fransa’da Eylül 1940 tarihinde keşfedilen Lascaux Mağarası, keşiften kısa süre sonra tarihi anıt olarak ilan edilmiş. Mağaranın önemi barındırdığı 20 bin yıl öncesinden, Üst Paleolitik Çağ’dan kalma duvar resimlerinin olağanüstü kalitesinden gelmekte. 1963’ten beri halka kapalı olan mağara, 1979 yılında da UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış. Mağarada araştırmalar yapmak zor ama artık halkın ziyaretine açmak neredeyse imkansız. Bunun sebebi ise mağaranın kırılgan yapısı ve korunmasının güçlüğünden kaynaklanmakta.

Bu konuda bir yeniliğe imza atan Cité de l’architecture & du patrimoine (Fransız Anıtlar Müzesi) ve Fransa Nouvelle Aquitaine Kültür İşleri Bölge Müdürlüğü (DRAC Nouvelle Aquitaine), teknoloji firması Dassault Systèmes ile iş birliği yapmış. Geliştirilen projede Dassault Systémes mağaranın gerçek boyutlu bir sanal ikizini oluşturmuş. Sanal ikiz sayesinde mağaradaki orijinal dehlizlerin gerçek ortamı yeniden canlandırılabilmiş. Böylece sadece yetkisi bulunan bilim insanları ve anıt küratörlerinin deneyimleyebildiği mağara, üç boyutlu ortamda herkes tarafından ziyaret edilebilecek.

Hâlâ risk altında olan Lascaux Mağarası içinde araştırmacıların geçireceği süre bile izinlerle sınırlı durumda. Çalışma yürüten ekipler mağaraya yılda 200 saatten az süre girebiliyorlar. Bu nedenle Lascaux’nun sanal ikizinin oluşturulmasının, gerçek dünyada gerçekleştirilmesi zor olan gözlemlerin yapılmasına olanak sağladığı belirtilmekte. Sanal ikiz Fransız Anıtlar Müzesi’nin araştırma ve inovasyon laboratuvarı Exaltemps ile birlikte Dassault Systèmes’ın geliştirdiği araçlarla hazırlanmış.

Lascaux Mağarası Küratörü Muriel Mauriac, sanal ikiz hakkında şu bilgileri veriyor: “Ekranlarımızda görmeye alışık olduğumuz mağaranın çok hassas 3D tarama verilerine sahibiz. Ancak kendimizi bu sanal ikizin içine sokabilmek bu bakış açısını tamamen değiştiriyor. Halen risk altında olan Lascaux’da geçirilen süre oldukça sınırlı tutuluyor. Bu bağlamda ilk kez tüm ekibimle kendimi oraya ışınlayabiliyorum, ulaşılması en zor alanlarda bile gerçek zamanlı olarak çalışabiliyorum ve araştırma hipotezlerimi test edebiliyorum.”

Ziyaretçiler sanal gerçeklik gözlükleri takarak mağaranın sanal ikizini gezebilecekler. Tıpkı orijinal mağaraya erişimi olan koruma ekibi gibi, dilerlerse emekleyerek mağaranın en derinindeki son geçide kadar gitmeleri mümkün. Hatta mağaranın halka hiç açılmamış olan bölümleri bile gezilebilir olacak. Ziyaretçilerin altışar kişilik gruplar şeklinde ve tur rehberi eşliğinde, toplam 235 metre uzunluğundaki galerilerin tamamını yakından keşfetme şansına sahip olacakları ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.