btbilgi

Salgın yılında en zor durumda kalan kurumların büyük kısmı küçük ve orta büyüklükte işletmeler oldu. Bazıları zor geçen yılda hayatta kalmaya çalışırken, bazıları ise yatırım ve harcama planlarını tamamen değiştirmek zorunda kaldılar. 2020’nin ilk çeyreğinden beri sıkıntılar yaşayan KOBİ’ler, bir yandan da acımasız siber saldırıların kubanı haline geldi. Yapılan bir araştırmaya göre, siber suçlular KOBİ’lere saldırmak için en fazla oltalama saldırılarını tercih ediyorlar. 2020’de oltalama saldırılarına maruz kalan KOBİ’lerin oranı ise yüzde 41.

Uzaktan çalışma geçen senenin en çok konuşulan iş gücü konularından biri oldu. Karantina aylarında tüm beyaz yakalı çalışanlar uzaktan çalışmaya geçerken, çoğu küçük işletme bu düzenin getirdiği siber güvenlik sorunlarına hazırlıklı olmadığını farketmiş durumda. Atlas VPN firmasının, Avrupa Birliği Siber Güvenlik Kurumu’nun (ENISA) verilerinden yola çıkarak hazırladığı rapora bakılırsa KOBİ’ler en basit ve kolay saldırılara bile yenik düşebiliyorlar.

25 Avrupa ülkesindeki KOBİ’ler ile gerçekleştirilen çalışmada, oltalama saldırıları dışında işletmeleri tehdit eden diğer tehlikeler de saptanmış. Buna göre web saldırıları yüzde 40 oranla ve kötü niyetli yazılım saldırıları yüzde 39 oranla oltalama saldırılarını yakından takip etmekte. İçeriden yapılan kötü niyetli çalışan saldırıları yüzde 19 orana sahipken, DDoS (Denial-of-Service) saldırıları yüzde 12 paya ve sosyal mühendislik odaklı saldırılar ise yüzde 11 orana sahip.

Konuyla ilgili bilgi veren Komtera Teknoloji firması, KOBİ’lerin giderek artan ve varlıklarını devamlı tehlikeye sokan siber atakları durdurmada umutsuzluğa düşmeye başladığını aktarıyor. Araştırmalara göre KOBİ’lerin yüzde 85’inin siber güvenlik sorunlarının işleri üzerinde ciddi olumsuz etkileri olacağı konusunda hemfikir olduğu belirtilmiş. Ayrıca yarıdan fazlası (yüzde 57 oranla) büyük olasılıkla işlerini kaybedeceklerini düşünmekte.

Komtera’ya göre KOBİ’lerin saldırılara karşı savunmasız kalmasının belli sebepleri var:

  • Siber tehditlere karşı düşük farkındalığa sahip olunması.
  • Kritik ve hassas bilgiler için yeterli korumaya sahip olunmaması.
  • Siber güvenlik önlemlerinin uygulanması için katlanılan maliyetleri karşılayacak bütçe eksikliği.
  • Bilişim ve iletişim teknolojileri uzmanlığının ve personelinin yeterli seviyede olamaması.
  • KOBİ’lere uygun kılavuzların olmaması.
  • Tüm altyapının, gerekli önlemler alınmadan internete taşınması.
  • BT birimlerine göreceli olarak daha düşük yönetim desteği.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.