btbilgi

Alman kökenli ünlü otomotiv markası Porsche, geçen senenin Kasım ayında meraklılarına daha önce hiç bahsedilmemiş üç yeni konsept araç sunmuştu. Bunlardan ikisi süper spor otomobillerdi. Birincisi firmanın başarılı Le Mans yarış aracı 919’un sokak versiyonuydu. İkincisi Spyder modelinin klasik 550 modeli ile ilginç bir birleşimiydi. Aralarında en ilginci ise hakkında çok fazla bilgi verilmeyen, hatta içini bile görmediğimiz elektrikli küçük minibüs Renndienst oldu.

Porsche’nin gelecek vizyonunun bir parçasını yansıtmayı hedefleyen Renndienst, altı kişiye kadar oturma alanı sağlayan bir aile aracı. Tasarım ekibi tarafından bir çeşit uzay mekiğine benzetilen aracın, marka için hiç keşfedilmemiş yepyeni bir alan olduğu açık. Aracın sürücüsü en önde tek başına otururken hemen arkasında iki ve en arka sırada ise üç koltuk bulunuyor. Tam elektrikli itiş sisteminin tüm parçaları kabinin altında yer aldığı için de, iç bölümde herkes için yeterince konforlu bir boşluk sağlanabilmiş.

Renndienst: Porsche’nin fütüristik elektrikli minibüsü
Kaynak: Porsche

Kasım’daki ilk dunumda Renndienst’in içini görememiştik. Şimdi firma yeni yayımladığı fotoğraflarla iç tasarımın son halini de gösterdi. Verilen bilgiye göre Porsche’nin baş tasarımcısı Michael Mauer aracın içini oluşturmak için iç tasarım müdürü Markus Auerbach ve UX tasarımı direktörü Ivo van Hulten ile birlikte çalışmış.

Renndienst: Porsche’nin fütüristik elektrikli minibüsü
Kaynak: Porsche

Tasarım ekibine göre Renndienst’in merkezi sürücü koltuğunun amacı, sürücülere Porsche odaklı bir sürüş deneyimi vermek. Buna ihtiyaç olabilir çünkü aslında elektrikli araç aynı zamanda otonom da. Sürücü isterse bir spor arabadaki gibi yola odaklanabilecek veya otonom moddayken koltuğunu çevirip yolcularla sohbet edebilecek. Sürücü kokpiti ise klasik analog ve dijital göstergelerle dokunmatik ekranları birleştiren bir yaklaşımla tasarlanmış.

Renndienst: Porsche’nin fütüristik elektrikli minibüsü
Kaynak: Porsche

Porsche’nin ilk duyurusunda Renndienst’in orta ve arka camlarının olmadığı görülmekteydi. Bu konuda ciddi bir fikir değişikliği olduğu anlaşılıyor. Çünkü artık aracın sağ yanında geniş camlar var, sol yanında ise biraz daha az ama stilistik bir cam tasarımı mevcut. Daha az camı dengelemek için de tavan tamamen camla kaplanmış. Böylece aracın panel van görünümününden uzaklaşıp bir aile aracına dönüşmesi sağlanmış. Orta sıradaki iki yolcu, istediklerinde ön konsoldaki çift ekranı eğlence amaçlı kullanabiliyorlar. Arka sol bölüm ise, daha az cam alanı ile uzun yolculuklarda çocukları uyutmak için daha uygun bir ortam sunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.