btbilgi

2020’nin ilk çeyreğinden sonra evden çalışmaya geçen işletmeler, bir yılın ardından bu modelin aslında çok da kötü olmadığını farkettiler. Daha önce sınırlı kurum tarafından yüzde 100 benimsenen bu yönteme artık daha sıcak bakılıyor. Fakat salgın tamamen sona erdiğinde bu modelin tam anlamı ile uygulanması mümkün olmayacak. Çünkü ofislere geri dönmek isteyen çalışanlar olduğu gibi, her çalışan için uzaktan çalışmayı kullanmak işletme açısından uygun olmayabiliyor. Onun yerine işletmelerde hibrit çalışma düzeni alternatifi söz konusu.

Microsoft şirket liderlerinin üçte ikisinin ofis alanını yeniden tasarlamayı düşündüğünü aktarmış. Çalışanların yüzde 73’ü çalışma seçenekleri konusunda esnek kalmak, yüzde 67’si ise daha fazla yüz yüze işbirliği istiyor. Yeni oluşturulacak hibrit çalışma modelleri birkaç şeyi birden çözmek durumunda. Bir yandan personelin refahı artırılırken, bir yandan da istihdam etme süreçlerinin iyileştirilmesi, üretkenliğin artırılması ve iş gücünün yeniden canlandırılması gerekiyor.

McKinsey’e göre, küresel organizasyonların yüzde 90’ı salgın sonrasında uzaktan ve şirket içi çalışmayı kalıcı olarak birlikte kullanacak. Fakat yüzde 68’inin henüz dile getirilen ya da uygulamaya konulan detaylı bir planı olmadığı da belirtilmiş. Bu planların gecikmesinde ana engellerden biri de siber güvenlik endişeleri. ESET firmasının bir araştırması, işletmelerin birçoğunun 2020 boyunca ve 2021’nin ilk yarısında bu konuda epey zorluk yaşadıklarını gösteriyor.

İnsan faktörü

Rapora göre küresel şirketlerin dörtte üçü bir siber güvenlik olayından etkilenmelerinin olası olduğunu düşünüyor. Ayrıca yarısı da geçmişte en az bir ihlal olayı yaşadıklarını itiraf etmiş. Buna karşın çalışanlara olan güven yüksek. Katılımcıların yüzde 80’i, evden çalışan personellerinin siber tehditleri ele almak için gerekli bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olduklarından emin. Yine de insanlar hala hibrit çalışma yönteminin en zayıf halkası durumunda.

Evdeki tehlikeler

Evden çalışanların siber tehditlere daha fazla maruz kaldığı raporda belirtilmiş. Google’ın Nisan 2020’de sunduğu verilere bakılırsa, her gün 240 milyon COVID-19 temalı istenmeyen mesaj ve 18 milyon kötü niyetli yazılım ile kimlik avı e-postası engellenmekte. Şüpheli e-postalara ve mesajlara tutarlılık kontrolü yaptırmak için BT desteğine başvurmak uzaktan çalışırken daha zor. Kişisel dizüstü bilgisayarlar ve ev ağları da kötü niyetli yazılımlara karşı daha az koruma sunuyor. Ev arkadaşlarının veya aile üyelerinin çalışanların dikkatlerini dağıtması ihtimali de çok yüksek.

Teknolojik zorluklar

Uzaktan çalışmanın zorunlu olduğu dönemde, işletmelerin BT altyapıları ciddi bir sınav geçirdi. ESET’in raporunda, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde RDP saldırılarında yüzde 140 artış olduğu ifade ediliyor. Evden çalışanları desteklemek için 2020’de hızlı yapılan bulut servis anlaşmaları, beraberinde hatalı kullanıcı yapılandırmaları gibi sorunları getirdiği için siber suçluların da dikkatini çekti. Cloud Industry Forum tarafından yapılan bir ankete katılan işletmelerin yüzde 41’i, ofisin buluttan daha güvenli bir ortam olduğuna inanıyor. Hibrit modelde tüm bu problemlerin kalıcı biçimde çözülmesi zorunlu olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.