btbilgi

Sosyal medya kullanımı, modern iletişim alışkanlıkları arasında artık vazgeçilmez hale gelmiş durumda. Her yaştan kullanıcının aktif şekilde yer aldığı sosyal medya platformları eğlence, bilgi alışverişi, hobi geliştirme, online eğitim, oyun oynama, günlük yaşam ayrıntıları paylaşma ve iş hayatına destek gibi çok çeşitli alanlarda değerlendirilmekte. Bunların hepsinin yanında, bu platformların haber edinme ve güncel olayları kolayca takip etme fırsatı verdiği de unutulmamalı.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal, bu noktada önemli bir konuya parmak basıyor: “Küresel boyutlarda dolaşan enformasyon akışı içerisinde çeşitli konularda kişilerin paylaşımları dolaşıma giriyor. Görülen olaylar ve durumlar anlık olarak sosyal medya mecralarına yansıyor. Söz konusu yansımalar, kişilerin geçmiş deneyimleri ile şekillenen algılarına göre oluşuyor. Yani bir konuya bir kişinin verdiği anlam ve bu doğrultudaki ifade şekli diğer kişinin algısıyla aynı olmayabilir. Diğer yandan, ön yargılar da devreye girdiğinde, bir olayı kişiler istedikleri şekillerde çeşitli varyasyonlarda anlatabiliyor. Bu anlatımlar bir konu hakkında çeşitli bilgileri ortaya çıkarıyor ve bu da sosyal medyadaki paylaşımlara yansıyor.”

Özellikle geçtiğimiz sene başlayan COVID-19 salgını boyunca, sosyal medya platformlarından yapılan paylaşımların yanlış bilgiler içerebildiği ve bunlara hemen inanıldığı görüldü. O yüzden de ‘medya okuryazarlığı’ (media literacy) kavramına önem vermek gerekiyor. Ünal medya okuryazarlığı sayesinde medya ortamlarında dolaşıma giren bilgilerin doğruluğunu ölçme ve doğru paylaşım yapma gibi yetilerin kazanılabileceğine dikkat çekmekte. Medya okuryazarı olabilmek için de aşağıdaki becerileri geliştirmek gerektiği aktarılmış:

Bilgi doğrulama

Sosyal medyada karşımıza çıkan bilgiyi farklı mecralardan doğrulamak gerekli. Sosyal medyada o konuyla ilgili başka bir paylaşım olup olmadığına, tarayıcıda arama yapıldığında karşımıza o konuda bilgi çıkıp çıkmadığına bakılabilir.

Doğru haber paylaşma

Karşımıza çıkan bilgiler belli kurumları, kuruluşları ya da kişileri içeriyorsa doğru olup olmadığı teyit edilmeden paylaşılmamalı. Sosyal medyada görülen bir haber ilgili kişiler tarafından doğrulanmadığı sürece beğenerek, tekrar paylaşarak veya yorum yaparak yayılmasına katkıda bulunmak başkalarına zarar verebilir.

Sahte hesaplar

Sahte veya troll hesaplar dezenformasyon yaymak için kullanılmakta. Bu türden hesapları saptamak için açılış tarihine bakılabilir hesap adında harf eksiği, harf fazlası, gelişigüzel rakamların yer almasına veya anonim profil resimleri kullanılmasına dikkat edilebilir. Ayrıca aynı hesabın başka bir sosyal medya mecrasında hesabının bulunmaması da ipuçlarından biri.

Resmi hesapları takip

Pek çok bilginin resmi kanallardan teyit edilebilmesi için resmi kurum, kuruluş ve yetkili kişilerin hesaplarının takip edilmesi öneriliyor.

Duygusal tepki vermemek

Sosyal medyada bilinçli olarak yapılan çarpıtma haberler, kişileri ve kurumları linç etmeye yönelik hazırlanabiliyor. Bu durumlarda paylaşımın hedefini oluşturan kişilerden açıklama gelmesini beklemek ve sakin kalmak tavsiye edilmiş.

Etik kurallar

Özellikle eğlence ve mizah amaçlı kullanımlarda kişilerin izinsiz videolarının çekilmesi, paylaşılması kimlik bilgilerini ortaya çıkartacağı için kişinin sosyal konumuna zarar verebilir denilmiş. Yalan habere başvurmak ve yaymak da yine başkalarını bireysel ve toplumsal olumsuz etkilere maruz bırakmakta. Etik kurallar çerçevesinde, kişilere zarar vermeden sosyal medyayı kullanmanın bir vatandaşlık görevi olarak kabul edilmesi aktarılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.