btbilgi

İngiliz gözlük markası Cubitts piyasaya yeni bir mobil uygulama sunmuş. Günümüzdeki teknolojik gelişmelerden faydalanan ‘The Speculator’ isimli uygulama kullanıcının yüzünü tarayarak, kişiye en uygun olacağı tahmin edilen çerçeveyi önerebiliyor. Firmanın niyeti bir yandan online alışveriş platformundaki iade vakalarını ortadan kaldırmak, bir yandan da müşterilerin başarısız deneme yanılma süreci sonucunda oluşan ürün memnuniyetsizliğini gidermek.

The Speculator uygulaması bu becerisini, iPhone X ile gelen TrueDepth derinlik ölçme kamerasına ve özel bir yazılıma dayandırmakta. Uygulama aynı Apple’ın kendi Face ID’sine benzer biçimde kameradan gelen üç boyutlu taramaları kullanıyor. Kamera tarama sırasında yüze 30 bin kızılötesi nokta atıyor ve milimetrenin altında doğrulukta geri gelen ışınları ölçüm verilerine çeviriyor.

Dezeen sitesinin verdiği bilgiye bakılırsa, işin kalan kısmını ise Cubitts’in kendi mühendislerinin geliştirdiği HERU teknolojisi hallediyor. HERU kameradan aldığı tüm verileri inceleyerek analiz etmekte. Ardından da kulak konumu, göz aralığı ve burun köprüsü genişliği gibi ayrıntıları içeren 18 temel ölçümden oluşan üç boyutlu bir yüz modeli ortaya çıkartılmakta. Bu aşamada tek geriye kalan şey, yüzü taranan kullanıcıya markanın ürettiği çerçevelerin içinden en uygununun seçilip sunulması. Seçim sırasında uygulama çerçevelerin genişliğini yüzün genişliğiyle kıyaslıyor, gözlüğün uç yerine düz oturup oturmadığına veya lenslerin merkezinin göz bebeği ile aynı hizada olup olmadığına bakıyor.

Cubitts’in araştırmasına göre, Birleşik Krallık’taki 22 milyon gözlük kullanıcısının sadece yüzde 20’si çerçevelerinin kendilerine mükemmel uyduğuna inanmakta. Yüzde 75’i ise sadece ortalama bir memnuniyet seviyesine sahip. Şirketin kurucusu Tom Broughton, gözlük satın alma sürecinin 300 yıldır değişmediğini farkettiklerinde bu uygulamayı geliştirmeye karar verdiklerini söylüyor. Tüketicilerin gözlük alırken ister fiziksel, isterse de online mağazalarda yaşadıkları seçim süreci kendilerine uymayan gözlüklerle çıkmalarına sebep olabilmekte.

Buna karşın Cubitts seçim sürecine teknolojiyi sokmayı başarmış. İnsanların bu yöntem ile kendilerine daha uygun çerçeveler satın alabilmesi kolaylaşacak. Uygulamanın sadece online alışverişte değil, fiziksel mağazadaki satın almada da işe yarayacağını savunuyorlar. Uygulamanın arkasında çalışan ve makine öğrenmeye dayanan analiz mekanizmasının, uygulama kullanıldıkça gelişmesi ve giderek daha da iyi sonuçlara ulaşması söz konusu. Sistem ne kadar başarılı sonuç verirse tüketicilerin gözlüklerinden o kadar memnun kalmaları, ayrıca gözlerine daha uygun ve daha az rahatsızlık verecek gözlüklere sahip olmaları mümkün.

Firmanın The Speculator uygulamasından sonraki planı ise, bu uygulama ile elde edilen veriyi kullanıcıya özelleştirilmiş çerçeve üretmek için kullanmak olabilir. Broughton veri alındıktan sonra bir üç boyutlu yazıcı kullanarak müşterinin gözünün önünde ona en uygun çerçeveyi anında üretmeyi hedefliyor. Uygulamanın kendisi ise halen davet edilen kullanıcılara açık, fakat bu senenin Eylül ayında herkese açılacağı aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.