btbilgi

Siber güvenlik firması Kaspersky, Android bazlı çözümleri sayesinde mesajlaşma uygulamaları üzerinde gerçekleşen kimlik avı saldırılarına ışık tutmayı başarmış. Bu uygulamaların içinden kullanıcılara ulaşan kötü niyetli bağlantılara yapılan anonim tıklamaların analizi sonucunda, Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında dünya çapında 91 bin 242 tespit kaydedilmiş. Firma WhatsApp, Viber, Telegram ve Hangouts uygulamalar dışında kullanıcıların SMS yoluyla aldıkları kötü niyetli bağlantıları da analiz ediyor.

Verilen bilgiye göre 2020 yılında sosyal ağlar küresel kullanıcılara arasında daha popülerken, 2021’in ilk yarısında durum değişti ve mesajlaşma uygulamaları kullanıcılar arasında popülerlik açısından sosyal ağları yüzde 20 oranla geride bırakmış. Araştırma sonuçları 2020’de mesajlaşma uygulamalarının küresel ölçekte 2,7 milyar kişiye ulaştığını ve 2023 yılına kadar 3,1 milyara ulaşmasının beklendiğine işaret etmekte. Bu rakamın dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ına karşılık gelmesi söz konusu.

Küresel olarak günde 480 saldırı kaydedildiği belirtilirken, oltalama saldırılarının en fazla yaşandığı ülkeler arasında Rusya yüzde 46 ile birincilikte. Brezilya yüzde 15 ile ikinci ve Hindistan yüzde 7 ile üçüncü sırada. Uygulama içi tespit edilen kötü niyetli bağlantıların en büyük kısmı WhatsApp (yüzde 89,6) aracılığıyla gönderilirken, onu Telegram (yüzde 5,6) izledi. Viber yüzde 4,7’lik payla üçüncü sırada yer alırken, Hangouts’un payı yüzde 1’den az.

WhatsApp

Rapora bakılırsa, dünyanın en popüler mesajlaşma programı olması WhatsApp’ı en fazla saldırıya ev sahipliği yapan platform haline getirmekte. WhatsApp’ta kullanıcı başına kaydedilen kimlik avı saldırılarının sayısı açısından, Brezilya (177) ve Hindistan’ın (158) başı çektiği raporlanıyor. En fazla saldırıya sahne olan uygulamanın ülkesel yoğunluğunda sıra küresel liste ile aynı; en büyük payı Rusya (yüzde 42), Brezilya (yüzde 17) ve Hindistan (yüzde 7) almakta.

Telegram

Android kullanıcıları arasında Telegram en az algılamaya sahip, buna karşın coğrafi tehdit dağılımı WhatsApp’ınkine benzemekte. En fazla zararlı bağlantılar sırasıyla Rusya’da (yüzde 56), Hindistan’da (yüzde 6) ve Türkiye’de (yüzde 4) tespit edilmiş.

Viber/Hangouts

Araştırmada Viber ve Hangouts uygulamalarının daha az sayıda algılamaya yol açtığı ifade ediliyor. Viber’de en fazla tehdit algılama yüzde 89 ile Rusya, yüzde 5 ile Ukrayna ve yüzde 2 ile Beyaz Rusya’da saptanmış. Hangouts algılamalarının büyük kısmı ise ABD (yüzde 39) ve Fransa’dan (yüzde 39) kaydedilmiş. Rus kullanıcıların tespit miktarı olarak Viber’da (305 adet) ve Telegram’da (79 adet) daha fazla hedeflendiğine dikkat çekiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.