btbilgi

Salgının iş hayatında yarattığı en büyük değişiklik, öncesinde sadece belli bir kesim ve az miktarda işletme tarafından tam olarak benimsenen uzaktan çalışmanın beyaz yakalı iş gücünün her kesimine yayılması oldu. Yapılan araştırmalar hibrit ve uzaktan çalışma modellerinin salgın sonrasında da kalıcı olabileceğine dair bulgular sunmakta.

Strategy Analytics firmasının gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, dünya çapında uzaktan çalışan iş gücünün 2022 yılında kalıcı olarak yüzde 42,5’lara yükselmesi beklentisi mevcut. Bu rakamın 2016 yılında yüzde 38,8 olduğu belirtiliyor. Bir başka araştırma ise benzer sonuçlar veriyor ve 10 yıl içinde tüm iş gücünün üçte birininkalıcı biçimde evden çalışacağını savunuyor.

Kariyer sitesi Flexjobs tarafından yapılan çalışmaya göre ise, uzaktan çalışma modeli artık çalışanlar tarafından bir şirkette en çok aranan avantaj durumunda. Ankete katılan çalışanların yüzde 81’i uzaktan çalışma veya hibrit çalışma sisteminin en çok tercih ettikleri çalışma modeli olduğunu ifade etmiş. Amazon firması 2017 yılında yıl sonuna kadar 5 bin uzaktan çalışanı işe alacağını açıklamıştı. Apple ise geçtiğimiz dönemde uzaktan çalışacak personeller için bir iş duyurusu yayınlamıştı.

Deloitte Türkiye’nin 2020’de yayımladığı bir raporda “Salgın sonrasında evden çalışma şirketinizde daha fazla uygulanmalı mı?” sorusuna “Evet” cevabı verenlerin oranı yüzde 72,9 olmuş. “COVID-19 salgını öncesinde yaygın ve yerleşmiş bir evden çalışma uygulamanız bulunmakta mıydı?” sorusuna ise yüzde 75,8 oranla “Hayır” yanıtı verilmesi, ülkemizde uzaktan çalışma yönteminin aslında pek de popüler olmadığını göstermekte.

Uzaktan çalışmanın olumlu etkileri dünyanın her yerinde gözlemlenebiliyor. ABD’de uzaktan çalışanlarla ilgili geçen yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, evden çalışanların yaklaşık yüzde 91’i kendilerini ofiste olduklarından daha üretken hissediyor. Canada Life Group’un bir çalışmasında, üretkenliklerini 10 üzerinden puanlayan çalışanlar açık plan ofislerdeki çalışma düzenine 6,5 puan verirken, evde çalışma düzenine 7,7 puan vermiş. Çin seyahat web sitesi Ctrip’in geçmiş yıllardaki araştırmasında ise uzaktan çalışanların ofisteki meslektaşlarından yüzde 13,5 daha fazla satış görüşmesi yaptığı ortaya çıkartılmış. Yakın tarihli bir Gallup araştırması, haftada üç veya dört gün evden çalışan çalışanların işe bağlılık ve dahiliyet hissinin her gün ofiste çalışan kişilere göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.