btbilgi

Robotik teknolojisi geliştikçe çok çeşitli pratik uygulamalar görebiliyoruz. Aralarında kullanıcısına duyu hissi verebilen gelişmiş protezler, devasa boyutta robotik kollar veya oyun oynayabilen robot eller gibi ilginçlikler var. Bu sonuncu kategoriye giren projelerden biri ABD’nin Maryland Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş. Üretilen üç parmaklı robot el ile araştırmacılar ünlü Super Mario Bros oyununu oynamışlar, hatta ilk bölümü sadece 90 saniyede bitirebilmişler.

Geleneksel robot el tasarımları arama kurtarmadan uzay araştırmalarına kadar farklı alanlarda parlak bir gelecek vaat etmekte. Buna karşın çoğu hala mekanik ve elektronik karmaşıklıkları yüzünden kendi kategorilerinde devrim yaratacak durumda değil. Gerekli şartlar sağlandığında ise maliyetlerinin çok yüksek olması söz konusu. Bu projede çalışan araştırmacılar ise işin içine havanın gücünü ve üç boyutlu yazıcıları sokarak hem pratik hem de ucuz bir çözüm sunmak istemişler.

Elektromekanik robotik ellerde genelde her parmağı ayrı bir motor, bir güç kaynağı veya özel bir kontrol hattı ile çalıştırmak gerekir. Bir insan elinin becerileri ile karşılaştırıldığında, bu yaklaşım parmakları olması gerekenden daha hantal ve daha fazla özen gerektiren bir hale sokmakta. Ayrıca bu türden robot ellerde enerji tüketimi de fazla olabilmekte. Maryland Üniversitesi’nde araştırmacılar ise bunun yerine daha az karmaşık ama yine de yeterince yetenekli bir alternatif için hava basıncı ile çalışan parmaklar tasarlamışlar.

Bu robot elde üç parmak var ve her biri 3D yazıcıdan çıkmış, içi boşluklu yumuşak parçalara sahip. Parmaklar hava basıncındaki değişikliklere bağlı şekilde hareket edebiliyor. Bir kompresörden ayrı ayrı parmaklara değil, elin tamamına hava basılmakta. Parmakların ucunda ise ‘akışkan transistör’ (fluidic transistor) olarak adlandırılan elektrikli olmayan bir tür valf bulunmakta. Her transistör düşük, orta veya yüksek hava basıncına göre farklı miktarlarda açılıp kapanacak biçimde üretilmiş. Parmağa belli bir basınçta hava girdiğinde parmak kasılarak aşağıya dönüyor.

Hava basıncını ayarlayarak parmakların ne kadar hareket ettiğini ayrı ayrı belirlemek mümkün. Hava basıncı kesildiğinde ise parmakların hepsi kalkıp başlangıç konumlarına geri dönüyorlar. Araştırmacılar bu yeteneği kullanarak klasik bir Nintendo oyun konsolu kumandasını idare edebilmişler. Kumandada sadece iki buton ve bir hareket yönlendirici olduğu için üç parmaklı robot ele çok uygun. Ekip robot ile Super Mario Bros oyununu oynayabilmişler.

Tabi ki robot elin nihai hedefi video oyunları oynamak değil. Araştırma ekibi bu yaklaşımla üretilecek robotların gelecekte özelleştirilebilir protezler, cerrahi aletler ve rehabilitasyon cihazlarında kullanılacağını hayal etmekteler. Herkesin bu tasarımı değerlendirebilmesi için de tüm tasarım dosyalarını açık kaynaklı biçimde paylaşmaktalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.