btbilgi

2020’nin başından beri tüm dünyanın yaşadığı COVID-19 salgını, günlük hayatı olduğu gibi kurumsal hayatı da büyük ölçüde etkiledi. İşletmeler ayakta kalabilmek için planlarını ve yatırımlarını yeniden gözden geçirdiler. Hedefler değişti, uzaktan çalışma zorunluluğu önceliklerin değişmesine sebep oldu. Aşılanma çalışmaları ile salgın kontrol altına alınmaya çalışılıyor, bu arada 2020’de duran BT harcama muslukları yeniden açılmaya başlıyor.

Pazar analiz firması Gartner’ın yayımladığı rapora bakılırsa, dünya çapındaki toplam BT harcama miktarı 2021 yılında yüzde 9’a yakın oranla artarak toplam 4,2 trilyon dolara ulaşacak. Raporda şirketlerin bu seneki dönüşüm çabalarını sabitleştirme kararlarının; veri merkezi çözümlerine, kurumsal yazılımlara, yeni cihazlara, BT ve iletişim hizmetlerine yapılan harcamaların artması ile sonuçlanacağı öngörülmekte.

Gartner’a göre CIO’lar (Chief Information Officer) tarafından 2021 için belirlenen yeni hedefler, BT yatırım bütçelerini ciddi biçimde artıracak. 2020 yılında şirketler hayatta kalma moduna girip dijital dönüşümü hızlandırırken, bu sene artık uzun vadeli planlara geri dönülmeye başlandığına dikkat çekiliyor. Yine de uzaktan çalışmanın en büyük iş trendi olarak yerinde kalacağına kesin gözüyle bakılmakta.

Şirketlerin ellerindeki eskimeye yüz tutmuş dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar COVID-19 gibi ani bir krizde yeterince iş gördü. Fakat uzaktan çalışmanın kalıcı olması durumunda, artık cihazların ‘yeterli’ olması değil, uzun ömürlü ve yüksek performanslı olması ön plana çıkacak. Gartner şirketlerin 2021’de PC’lere, dizüstü bilgisayarlara, tabletlere ve akıllı telefonlara yapacağı harcamaların geçen seneye kıyasla yüzde 14 artış ile 800 milyar dolara yükselmesini bekliyor.

Yükseleceği tahmin edilen br başka kategori, işletmelerin geçen seneden edindiği dersler uyarınca, rekabetin tavana vurduğu pazarlarda daha fazla gelir elde etmek için onları farklılaştıracak yenilikçi teknolojilere yapacakları yatırımlar. CIO’ların bu sene pazar oluşturma için kullanacakları uygulama planlama yazılımlarına ve ilişkisel olmayan veritabanları gibi araçlara ağırlık vermeleri söz konusu denilmiş.

İnovasyonun geleceği bir diğer alan ise BT sektörünün merkezindeki geliştiricilerin dışında bir yer olabilir. Yapılan tahminlere bakılırsa, 2024 yılına geldiğimizde BT ürün ve hizmetlerinin yüzde 80’inin geliştirici olmayan kişiler ve kurumlar tarafından oluşturulması mümkün. Bu da ancak az miktarda kod içeren veya hiç kod içermeyen yazılım araçları sayesinde olacak. Bunun da BT ekiplerine birden bire tonla yeni nesil iş uygulamasını yönetip destekleme zorunluluğu getirebileceğine işaret edilmiş.

2022’den itibaren ise, kriz sonrasındaki değişmiş iş ortamında gelirleri artırmak için henüz var olmayan teknolojilere ve hizmetlere doğru yatırımların akmaya başlaması öngörülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.