btbilgi

Hollandalı mühendislik firması MX3D, dünyanın ilk üç boyutlu yazıcıdan çıkma çelik köprüsü projesini 2015’de duyurmuştu. 2018 yılında köprünün inşası ile ilgili gelen güncellemelerden sonra, tamamlanmış köprü sonunda Amsterdam kanallarından birinde yerini almış durumda. Gelişimi boyunca tasarım ödülleri kazanan çelik köprü, şehrin ünlü Red Light District mahallesinin ortasından geçen Oudezijds Achterburgwal isimli kanalın üzerinde görevine başladı.

Tasarımı Joris Laarman Lab ve Arup tarafından gerçekleştirilen çelik köprü, şehrin kanallarından taşınarak yerine getirilmiş. Vinç yardımı ile yerine oturtulan köprü hem yapısı hem de görüntüsü itibarı ile ilgi çekmekte. Yapının imalatı özel bir yazılım ve baskı kafaları çok yöne dönebilen endüstriyel robotlar tarafından gerçekleştirilmiş. Tamamlanmış halinin altı aylık bir baskı çalışması sonucunda ortaya çıktığı bilgisi veriliyor.

İlk 3D yazıcı eseri çelik köprü bir Amsterdam kanalında
Kaynak: MX3D

Köprü 12,5 metre uzunluğunda ve 6,3 metre genişliğinde. Toplam ağırlığı 4 bin 500 kilogram ve üretiminde 1.100 kilometre çelik ip kullanılmış. Aslında montajın 2019’da geçekleşmesi planlanmıştı. Fakat köprünün monte edilmesinin bu kadar gecikmesinin arkasında yapısal testlerinin ve güvenlik testlerinin tamamlanma süreci var. Tamamen yeni bir yapı kategorisinde olduğu için, MX3D firması Amsterdam şehir yönetimi ile birlikte çalışıp, yepyeni bir dizi güvenlik standartı oluşturmak zorunda kalmış.

Çelik köprü sadece bir kanalın iki yakasını birbirine bağlayan bir nesne değil. Aynı zamanda geniş bir bilimsel projenin de odak noktası olacak. Köpünün üzerinde bir sensör ağı bulunduğu bilgisi veriliyor. Bu sensörler köprünün kullanımı sırasında veri toplayacak ve yapısal sağlamlığın ölçülmesinde kullanılacak. Amsterdam şehir yönetimi bu projede bir grup akademik ve endüstiyel uzmanla çalışmakta. Köprüden elde edilecek verilen analizi, şehrin her yerinde bulunacak Nesnelerin İnterneti (IoT) projelerinin nasıl uygulanacağına dair gelecek vizyonlarının oluşturulmasına da yardımcı olacak deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.