btbilgi

Türkiye’de startup ekosistemini takip eden kuruluşlardan StartupCentrum, 2021 yılının ilk yarısında tüm sektörlerin aldıkları yatırımların durumunu özetleyen düzenli raporunu yayımladı. Rapora göre 2020’de Türkiye girişim ekosisteminin en güçlü olduğu sektör finans olarak görülmekteyken, 2021’in ilk yarısında gerçekleşen yatırımların büyük çoğunluğunun oyun girişimlerine yapılması dikkat çekiyor. 2021’in ilk 6 ayında yapılan 236 milyon dolarlık yatırım ile, oyun sektörü Türkiye’deki en çok yatırım yapılan sektörlerden biri olmuş.

2021’in ilk yarısı raporuna bakılırsa, Türkiye’de 121 girişim toplamda 124 kere yatırım almış durumda. 124 yatırım turunun 68’inde yatırım miktarı açıklanmış. Açıklanan verilere göre, Türkiye’de 2021 yılının ilk yarısında yapılan yatırımlar bir önceki yarıyıla göre 7 kat artarak 704 milyon dolara ulaşmış. Yarı yılda yatırım alan girişimlerin ortalama yaşının 4,3 olduğu belirtiliyor.

Yılın ilk çeyreğinde 428 milyon dolarlık yatırım alan Getir’in, yatırım miktarı bakımından teslimat sektörünü tek başına ilk sıraya taşıdığı belirtilmekte. Teslimat sektörünün ardından en çok yatırım alan sektörler arasında 236 milyon dolarla oyun sektörü bulunuyor. Yılın ilk yarısında yapılan toplam yatırımın yüzde 34’ü oyun sektörüne gitmiş. Oyun sektörü bu performans sayesinde ilk yarıda finans sektörünün önüne geçerek ikinciliğe yerleşirken, ardından en çok yatırım alan sektörler sırasıyla finans, sağlık, CRM & satış ile veri & analitik sektörleri.

Bu seneki yatırımların ciddi bir kısmının 20 adet oyun girişimine gittiği raporlanıyor. Oyun sektörünün aktif kuluçka merkezlerinden olan Game Factory’nin 9 oyun stüdyosu, 2021’in ilk 6 ayında yatırım almayı başarmış. Merkeze bağlı 7 stüdyonun daha yatırım süreçlerinin devam etmekte olduğu bilgisi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.