btbilgi

Yasa dışı kriptomadencilik faaliyetleri, dijital paraların her değer kazanma eğilimine girdiği dönemde yükseliyor. Bu faaliyetlerin haberleri genelde siber dünyada gerçekleşen suçlar üzerine odaklansa da, bazen fiziksel dünyadaki yasa dışı kriptomadenciler de haberlere çıkmakta. İşte bunlardan biri geçtiğimiz hafta Ukrayna’da ortaya çıkartıldı. Yapılan operasyonda, bir depoda binlerce PlayStation 4 (PS4) oyun konsolu keşfedildi.

Ukrayna Güvenlik Kurumu tarafından verilen bilgiye bakılırsa, olay Güney Bug nehri boyunca yer alan Vinnytsia şehrinde gerçekleşmiş. Şehrin sanayi bölgesinde, eskiden elektrik şirketi olan JSC Vinnytsiaoblenergo’ya ait olduğu saptanan terk edilmiş bir depo basılmış. Depoda ülkenin “en büyük yeraltı kriptopara birimi çiftliği” olarak adlandırılan tesis bulunmuş.

Depoda yaklaşık 3 bin 800 PS4 oyun konsolunun bir araya getirilerek ağ oluşturulduğu saptanmış durumda. Metal raflarda duran konsolların dışında tesiste 500’den fazla grafik kartı ve 50 işlemci bulunduğu aktarılıyor. Donanımın kriptopara madenciliği amacıyla kullanılması bir yana, asıl yasadışı olan şey tüm konsolların çalıştırılmasında kullanılan elektriğin şehir şebekesinden çalınarak kullanılması. Tahminlere göre tesis için çalınan elektriğin bedeli aylık 186 bin ile 259 bin dolar arasında.

Kriptopara fabrikasına baskın yapan Ukrayna polisi, aramaların suçluların konutlarına kadar uzandığını belirtiyor. Aranan konutlarda fabrikanın elektrik kullanım oranları ilgili notların, kayıt defterlerinin, çeşitli cep telefonlarının ve USB depolama cihazlarının da ele geçirildiği raporlanmış. JSC Vinnytsiaoblenergo firması ise yaptığı açıklamada kurumun yasa dışı hiçbir faaliyetle ilgisi olmadığı ifade edilmiş. Ayrıca şirketin sahip olduğu tesislerde hiçbir zaman kriptopara madenciliği ekipmanının çalıştırılmamış olduğu da açıklanmış. Bunların dışında elektrik hizmeti kurumu operasyonda gerçekleşen hırsızlığa dair kanıt bulunmadığını da eklemiş. Yine de açılan soruşturmada kurumun yetkililerinin incelemeye tabi olduğu aktarılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.