btbilgi

Halen dünya akıllı telefon pazarında en büyük dördüncü paya sahip olan OPPO firması kendini 5G’nin ötesindeki gelişmelere hazırlıyor. 6G ağları geldiğinde neler olacağını hayal eden firma, bu konudaki öngörülerini ve vizyonunu yansıtan ‘6G AI-Cube Intelligent Networking’ başlıklı raporu yayımladı. Raporun ana odağı, yapay zekanın 6G ağ mimarisini nasıl güçlendireceği üzerine.

Rapora göre 6G ağları insanların yapay zeka ile etkileşim şeklini daha önce hiç olmadığı biçimde yeniden şekillendirecek. Yapay zekanın ancak 6G ile güçlendirilen ürünlerde herkes tarafından kullanılabilecek ve gerçekten kamuya hizmet eden bir teknoloji haline geleceği savunulmakta. Bu güce sahip akıllı ürünler, yeni deneyimler oluşturmak için farklı uygulama seviyelerinde yapay zeka algoritmalarını indirip dağıtarak ve daha gelişmiş yapay zeka modelleri oluşturmak için sürekli veri toplayarak yapay zekanın en önemli unsurları olacaklar.

6G ve yapay zekanın birlikteliğine verilen örneklerden biri otonom araçlar. Otonom araçlarda 6G ağlarının entegrasyonu, aracın konumuna ve mevcut fiziksel ortama (ör. günün saati, hava durumu) dayalı olarak en uygun yapay zeka algoritmasını ve en uygun iletişim bağlantısını tahsis etmeye yarayacak denilmiş. Araçlar yapay zeka algoritmalarını anında indirip çalıştırabilecek ve aracın yolcu için hem en güvenli hem de en konforlu yolculuğu sağlamasını garantileyecek.

Raporda yeni nesil iletişim teknolojisinin standardizasyonunun 2025 yılında ve ticari uygulamanın 2035’te başlayacağı öngörülmüş. OPPO firması 2035 yılına geldiğimizde dünya çapındaki akıllı asistanların sayısının insan sayısını aşacağını da tahminlerinde aktarmakta.

6G teknolojilerinin bir başka avantajı ise yapay zeka geliştirmede karşılaşılan, veri siloları ve kullanıcı gizliliği gibi birçok geleneksel sorunu çözmek. Raporda yapay zeka algoritmalarının mevcut sınırlamalarından bazılarını hafifletmek için, yapay zeka kaynaklarının farklı alanlara bölünmesi önerilmiş. 6G ağı altındaki belirli kaynaklara göre düzenlenen yapay zeka alanları, doğru yapay zeka modeli tahsisi, ağ kaynak planlaması ve veri paylaşımı için uygun stratejiler sağlayabilir denilmekte.

Mevcut akıllı cihazların bilgi işlem gücünün ve depolama kapasitelerinin, büyük ve genelleştirilmiş yapay zeka algoritmalarını çalıştırmakta yetersiz kaldığı bir gerçek. Özellikle de kullanıcıların büyük veri alanındaki taleplerini karşılamak mümkün değil. 6G ağları ise yapay zeka etki alanı, veritabanı, yapay zeka model deposu ve uygulama sunucusu gibi rolleri aynı anda üstlenebilecek. Bu vizyona göre 6G cihazları, ağ kapsamında cihazın konumuna ve gereksinimlerine göre bir yapay zeka alanına tahsis edilecek. Belirlenen yapay zeka etki alanı ilgili görevleri gerçekleştirmek için en uygun iletişim bağlantısını sağlarken istenen hizmetleri sunmak için gereken en uygun yapay zeka algoritmasını kullanacak. 4G ve 5G ağlarından farklı olarak, 6G ağlarında karar vermek için kullanılan yapay zeka, cihaz ve ağ tarafında organik olarak entegre edilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.