btbilgi

Salgınla birlikte gelen karantina ayları dünya çapında olduğu gibi Türk tüketicilerin de alışveriş eğilimlerini değiştirdi. 2020’nin ilk aylarından itibaren tüketicilerde online alışveriş yapma davranışı gelişme gösterdi. Bu davranış değişiklikleri her alana yansırken, en büyük değişimlerden birinin elektronik cihaz alışverişinde olduğunu söyleyebiliriz.

Elektronik ürün odaklı e-ticaret platformu İncehesap, 2021’in ilk altı ayında gerçekleşen tüketici elektroniği alışveriş trendlerini bir rapora dökmüş. Araştırma sonuçlarına bakıldığında 2020 ile 2021 yıllarının ilk yarısındaki dönemde kadın ziyaretçilerin sayısı yüzde 53 oranında artış göstermiş. 35 yaş ve üzeri kullanıcıların sayısının 2,2 kat arttığı aktarılıyor. 35 yaş ve üzerindeki kullanıcıların en çok ziyaret ettiği beş kategori sırasıyla hazır bilgisayar sistemleri, ekran kartları, klavyeler, cep telefonları ve notebooklar olmuş. Kadın tüketicilerin en çok ziyaret ettiği beş kategori ise sırasıyla hazır bilgisayar sistemleri, klavyeler, ekran kartları, kulaklıklar ve cep telefonları.

Platformdan gelen verilere göre, 2021’nin ilk altı aylık döneminde bir günde gerçekleşen en yüksek ciro 3,4 milyon TL’nin üzerinde. Bir günde gerçekleşen ürün satış adedinin 4 bin adet seviyesinde seyrettiği ve toplamda ise 250 binden fazla ürün satışının gerçekleştirildiği belirtiliyor. Platformu bu dönemde 9,5 milyona yakın kullanıcı ziyaret etmiş ve bu süreçte 81 milyondan fazla sayfa görüntülemesine ulaşılmış.

Salgın aylarında mobilite ile ilgili genel ürünlerin satışlarında önceki seneye kıyasla düşüş yaşanması rapordan alınan dikkat çekici bir bulgu. 2021 yılında yaşamaya başladığımız normalleşme süreciyle birlikte giyilebilir teknoloji ürünlerinin satışı 5,2 kat artarken, akıllı bilekliklerin satışlarının ise 8,9 kat büyüdüğü ifade edilmiş. Cep telefonu satışlarında yüzde 78’lik bir artış bulunmakta.

Platformda 2021 yılının ilk yarısında 12 binden fazla bilgisayar müşteriler ile buluşturulmuş. 2021 yılında 125 binden fazla bilgisayar bileşeni de Türk tüketicilerin eline ulaşmış durumda. Aynı dönemde 64 bin’den fazla çevre birimi ürünü satışı dışında, mouse ürünlerinde yüzde 56’lık bir satış artışı saptanmış.

Gelişme görülen bir başka kategori ise beyaz eşyalar. İlk altı ayda beyaz eşya ürünlerinin satışları yüzde 55 oranında artarken, yalnızca bulaşık makinelerinde bile 7,3 kat artış gözlemlenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.