btbilgi

Her ne kadar dünya çapındaki ana çevre kirliliği konularından biri plastik atıklar ve onlarla ne yapılacağı olsa da, biyolojik atıklar da aynı derecede önem taşıyor. Gıda atıkları sadece çevre kirliliği açısından değil, aynı zamanda sınırlı kaynaklardan imal edilen çok değerli gıda ürünlerinin çöpe atılması açısından da önem taşımakta. Şimdiye kadar gıda atıklarını geri dönüştürüp farklı işlerde kullanmak için geliştirilen projeler gördük. ‘Ohmie’ ismi verilen lamba da şimdi bunlara katılmış durumda.

Eğer bir bahçeniz varsa, portakal kabuklarını çöpe atmak yerine onları komposta çevirecek çözümler aracılığı ile gübre yapabilirsiniz. Milano kökenli Krill Design isimli startup ise, normalde çöpe atarken ikinci bir kez düşünmeyeceğiniz portakal kabuklarından ilginç bir şey yapmış. Firma atık kabukları ana materyal olarak kullanarak, üç boyutlu yazıcıdan sıradışı bir lamba olan Ohmie’yi üretiyor.

Gıda endüstrisinden atık olarak alınan portakal kabukları önce kurutuluyor ve toz haline getiriliyor. Ardından da bitki kaynaklı (ve tasarımcıları tarafından formülü gizli tutulan) bir biyopolimer ile karıştırılmakta. Portakal kabuğu/biyopolimer karışımı daha sonra üç boyutlu yazıcılarda hammadde olarak bilinen filamentlere, yani ince esnek tellere dönüşürülüyor. Bu filamentler lambanın ana gövdesini oluşturmak için geleneksel bir FDM (fused deposition modelling) 3D yazıcıda değerlendirilebilmekte.

Ohmie lambasının gövdesi, erimiş bir hale gelene kadar ısıtılan filamentlerin, sarmal bir form oluşturacak ardışık katmanlar halinde basılması ile oluşturuluyor. Krill Design’ın verdiği bilgiye göre, her lambanın üretimi için iki Sicilya portakalının kabuklarının işlemden geçirilmesi yeterli. Lambanın gövde baskısı tamamlandığında, portakaldan kaynaklanan doğal bir renge ve dokuya sahip oluyor. Filamentlerin üretiminde kullanılan portakallar birbirinin aynısı olmadığı ve farklılıklar bulunduğu için de, her lamba benzersiz bir gövdeye sahip olabilmekte.

Baskı tamamlanınca lambaya USB fişli bir güç kablosu, bir dimmer buton ve 70-90 lümenlik bir LED ampul takılmakta. Lamba 23 cm boyunda ve sadece 150 gram ağırlığında. Eğer lambadan sıkılırsanız veya gövdede bozulma oluşursa, elektrik parçalarını çıkartıp gübre yapmak için kompost işlemine de sokabilirsiniz. Ohmie lambası şu anda bir Kickstarter kampanyası ile tanıtılıyor. Önsipariş verenlere lambaları 2021’in Eylül ayında yollanmaya başlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.