btbilgi

Dijital dönüşüm kavramı işletmeler için uzun yıllardır güncel kalmayı başaran bir konu. Sadece büyük firmalar değil, konunun önemi KOBİ’ler için de geçerli. Hem verimliliklerini hem de karlılıklarını artıracak dijital yatırımları her KOBİ tam anlamı ile gerçekleştiremese bile, yine de herkes küçük ya da büyük kendince bu alanda yatırım yapmaya çalışmakta. Türkiye ekonomisinin lokomotif gücü olan KOBİ’ler için, Generali Sigorta bir dijital beceri geliştirme rehberi hazırlamış.

Web sitesi yatırımı

Tüm markalarda olduğu gibi KOBİ’lerde müşterilerle ilk temas genellikle web siteleri üzerinden gerçekleşmekte. Bu nedenle işletme bir web sitesine sahip değilse, mutlaka en kısa sürede gerekli adımlar atılmalı. Web sitesi mevcut ise güncel trendlere uygun olarak geliştirilmesine devam edilmeli. Mümkünse web sitesinde yüksek çözünürlüğe sahip görseller kullanılmalı, site mutlaka mobil uyumlu olmalı.

Dijital kimlik

Arama motorlarında bir firma ile ilgili araştırma yapıldığında kullanıcının karşısına çıkan bilgiler, görseller ve yorumlar işletme hakkında ilk izlenimi oluşturduğu için önemli bulunmakta. Dijital kimlik olarak tanımlanan bu bilgi grubunun doğruluğu, kalitesi ve yorumlardaki olumluluk oranları gibi konular ilk izlenime destek verdiği için mutlaka dikkatle ele alınmalı.

Sosyal medya

Ülkemizde 70 milyona yakın internet kullanıcısı olduğu ve nüfusun yaklaşık yüzde 70’inin sosyal medya kullanıcısı olduğu biliniyor. KOBİ’lerin başta sosyal mecralar olmak üzere iş, ürün ve hizmetleri ile uyumlu tüm platformlarda yer almaları hedef kitlelerine ulaşmaları açısından artık vazgeçilmez durumda. Ayrıca KOBİ’lerin sosyal medya mecralarında düşük maliyetlerle düzenli reklamlar vererek, ürün ve hizmetlerini bu mecralar üzerinden hedef kitleleri ile buluşturmaları da tavsiyeler arasında.

Doğru dijital kanallar

Günümüzde hedef kitleye uygun ve kullanmayı tercih ettikleri kanal üzerinden ulaşmak işletmelerin geliririni artırmada doğru bir yaklaşım. Mesela web sayfasında tüketicilerin gezindikleri kategorilerin ve ürünlerin bilgisi kullanılarak kişiye özel e-posta göndermek markaların daha fazla geri dönüş almalarını sağlamakta. WhatsApp veya SMS gibi dijital araçlar da müşteriler nerede olurlarsa olsunlar onlara aynı anda ulaşılmasını sağlayabilecek diğer kanallar.

Kişisel veri koruma

Unutulmaması gereken bir diğer dijital beceri ise, KOBİ’leirn müşterilerinin hassas verilerini depolayıp işlerken kurallara bağlı kalabilmeleri. KOBİ’lerin müşterileri ile iletişime geçerken KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) ile belirlenen sınırlar çerçevesinde hareket etmesi çok önemli. KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, KVKK’ya uygun şekilde veri yönetimini yapmak ve müşterilerinden veri kullanım izni almak. E-posta veya SMS gibi ticari elektronik ileti göndermek isteyen KOBİ’lerin İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) kaydolmak zorunda olduğu da hatırlatılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.