btbilgi

Plastikten üretilen nesneler hr ne kadar günlük hayatta büyük kolaylık sağlasa da, bir yandan da şu anda dünya çapındaki en büyük çevre felaketlerinden birinin ana öğesi durumunda. Ne yazık ki küresel geri dönüştürme faaliyetleri yetersiz ve her geçen gün su kaynaklarına, toprağa ve denizlere mikroplastikler akıyor. Bu konuda birşeyler yapmak isteyen Çinli bilim insanları, plastik üretim sürecinde yaptıkları değişimle materyalin doğada çok daha hızlı çözünmesini hedefliyorlar.

Çin’in Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, mevcut plastiklerden daha güvenli ve hızlı bir şekilde parçalanabilen bir versiyon üzerinde çalışmakta. Bu yenilikçi plastiğin, güneş ışığına ve oksijene maruz kaldığında sadece bir hafta içinde bozunup çözünebildiğini aktarmaktalar. Bu plastik türü günlük yaşamda kullandığımız ürünler için değil, daha çok ömürleri dolduğunda atılıp çöpe dönüşen ve geri dönüştürülmesi zor elektronik cihazlar için planlanmış.

Yeni materyal, araştırmacılar gelişmiş bir kimyasal sensör türü üzerinde çalışırken ortaya çıkmış. Normalde yapılan çalışmada pH seviyelerine tepki vererek renk değiştirebilen yeni cins bir polimer film geliştirilmekteymiş. Materyal benzersiz bir moleküler yapıya sahip ve özel monomer zincirleri sayesinde koyu kırmızı renge sahip bir film oluşturuluyor. Zincirin bağları kırıldığında ise materyal rengini kaybediyor.

Araştırma ekibinin deneyleri sırasında, geliştirilen filmin direk güneş ışığı altında normalden çok daha çabuk şekilde solduğu ve hatta birkaç gün içinde parçalanmaya başladığı farkedilmiş. Süreç boyunca oluşan zincir bağlarının bu biçimde kırılabilmesi, biliminsanlarına kolayca çözünebilecek plastik üretilmesinde ilham kaynağı olmuş. Araştırmacılar farkına varmadan gelecek vaat eden ve çevre dostu bir plastik versiyonunu meydana getirmişler.

Yeni versiyon plastiğin özelliği, ancak ışığa ve havaya maruz kalmayacak ortamlarda bütünsel yapısını koruyabilmesi. Yani içecek şişelerinde veya alışveriş çantaları gibi ürünlerde kullanım için uygun değil. Plastiğin güneş ışığına ve havaya maruz kaldığında bir hafta içinde tamamen ayrışarak geride çevreye zararlı mikroplastik parçalar bırakmadığı ifade ediliyor. Çözünme süreci sonucunda ortaya süksinik asit çıktığı raporlanmakta. Bu asitin gıda katkı maddesi E363 olarak pazarlanmakta olduğunu biliyoruz. Ayrıca ticari ilaç üretiminde de işe yaramakta.

Her ne kadar plastiğin gerçek hayatta kullanılabilmesi için birkaç yıllık çalışma daha gerektiği belirtilse de, gelecekte kendi kendine çözünebilen elektronik ürünlerde çok işe yaraması beklentisi mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.