btbilgi

Yapay zekadaki gelişmeler arasında insanlığa en büyük faydası dokunacak olanlardan bazıları sağlık alanında gerçekleşiyor. Yapay zekanın tıbbi taramaları analiz edip çeşitli rahatsızlıkları erkenden ortaya çıkartabilme senaryolarını son yıllarda sıkça gördük. Algoritmaların çoğu zaman insan tıbbi uzmanlara kıyasla daha başarılı olabilmeleri de dikkati çeken bir gerçek. Şimdiye kadar deri kanserini saptayan veya Koronavirüsü hemen algılayan projeler vardı, şimdi bunlara prostat kanseri de eklendi.

Erken teşhis birçok hastalığın ve özellikle de kanserlerin üstesinden gelme şansını büyük ölçüde artırmakta. Makine öğrenme ve yapay zeka gelişmeleri artık bunu eskisinden daha da başarılı hale getirmiş durumda. Avustralya’daki Melbourne şehrinde bulunan RMIT Üniversitesi ve St Vincent’s Hastanesi’ndeki araştırmacılar da, yapay zeka teknolojisi aracılığı ile prostat kanserinin erken tespitini yapmayı başarmışlar.

Biliminsanları kanseri yakalayabilmek için prostat kanseri olan ve olmayan asemptomatik hastaların bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarını kullanmışlar. Normalde BT taramalarının kemik ve eklem sorunları gibi rahatsızlıkları tespit etmekte daha iyi sonuç verdiği, buna karşın prostat kanserlerini tespit etmek için kullanımının daha zor olduğu belirtilmekte. Yapay zeka bu noktada taramalarda kanser göstergesi olabilecek düzensizlikleri aramak için eğitilmiş. Sistemin şu anda kanseri saptamada radyologlardan bile daha iyi performans gösterebildiği aktarılıyor.

RMIT Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Ruwan Tennakoon şu bilgileri veriyor: “Yazılımımızı insan gözünün göremediğini görmek için eğittik. Bu da doğal tespit yoluyla prostat kanserini tespit etmeye yaramakta. Bir nevi koklayıcı bir köpek eğitmeye benziyor. Tıpkı bir köpeğin burnunun insan burnunun algılayamadığı şeyleri koklayabildiği gibi, yapay zekaya da insan gözlerimiz ile göremediğimiz şeyleri görmeyi öğretebiliriyoruz.”

Geliştirilen algılama teknolojisiin MRI makineleri gibi çeşitli teşhis ekipmanlarına uyarlanabilmesi mümkün. Ama asıl kullanım alanı, yüksek dozda radyasyon içeren ve bu nedenle düzenli kanser taramasına uygun olmayan BT taramaları için entegre bir algılama aracı haline gelmesi olacak. Mesela hasta başka bir nedenle BT taramasına girmek durumundaysa, aynı anda kanser taraması yapmak için yapay zeka da devreye sokulabilecek. Kanserin bu şekilde önceden yakalanması, olası hastaların uzman bakımına daha çabuk yönlendirilmesi ve hayatların kurtarılması ile sonuçlanabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.