btbilgi

Elektrikli araç devrimi sadece otomobillerle sınırlı değil. Otobüsler, trenler, uçaklar, tekneler ve benzer birçok araç bu devrimde yerlerini alıyorlar. Normalde ağır yükler taşıdıkları ve zorlu görevler üstlendikleri için, inşaat makinelerinin bu gelişmelerden faydalanmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ama geçtiğimiz senelerdeki duyurulara bakılırsa bundan böyle inşaat alanlarında dizel yerine elektrikli ekskavatörleri bile sıkça göreceğiz. Bu kategorinin en küçük ve en sevimli örneğini ise Komatsu PC01E oluşturuyor.

Aslında bu minik kazıcı aracın kendisi yeni değil. Komatsu bu mikro ekskavatör modelini daha önceden PC01 kodu ile piyasaya sürmüştü. Büyük abileri kadar güçlü olmasa da, girmenin zor olduğu yerlerde güzelce iş çıkartan araç şimdiye kadar dizelle çalışıyordu. Ama PC01E koduna sahip yeni araç Komatsu ve Honda’nın iş birliği ile gerçekleştirilmiş elektrikli bir kazıcı olarak hayat bulmuş.

Komatsu PC01E: Dünyanın en küçük elektrikli kazıcısı
Kaynak: Honda

Elektrikli inşaat makineleri yeni olmasa bile, hem bu kadar küçük bir elektrikli kazıcı yeni hem de Honda’nın enerji konusuna getirdiği yaklaşım. Komatsu PC01E model araç Honda’nın değiştirilebilir elektrikli motosiklet ve scooter bataryalarını güç kaynağı olarak kullanıyor. Yani enerjisi bittiğinde operatör yerinden kalkıp oturağını kaldırıyor ve içindeki tükenmiş Mobile Power Pack (MPP) bataryasını söküp, yerine tam şarj dolu başka birini takıp işine hemen devam ediyor. Aracın kendisinin şarj olmasını beklemeye gerek yok.

Honda’nın araç için sunduğu elektrik motoru ise hem hareket etmesini sağlamakta, hem de kepçeyi çalıştırmak için gerekli hidrolik pompaya güç vermekte. PC01E’nin paletlerinin önünde bulunan küçük bir saban parçası ise, aracı operasyon sırasında dengeleyerek devrilmemesine yardımcı oluyor. Araç henüz piyasaya sürülmemiş ama benzinli versiyonunun çalışması aşağıdaki videoda izlenebilir.

Honda yaptığı açıklamada MPP bataryalarını başka araçalra da entegre etmek için çalıştığını söylüyor: “Honda’nın amacı, geniş bir MPP tabanlı batarya paylaşım sistemleri ağı kurmak. Bu nedenle de elektrikli inşaat mühendisliği ve ekipmanlarına Honda’nın elektrikli akıllı güç çözümlerini eklemeyi hedefliyoruz. Honda sıfır çevresel etki için çabalayan sürdürülebilir ve döngüsel bir toplumun gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak niyetiyle, müşterilerinin şantiyelerinde sıfır emisyon ve yenilenebilir enerji kullanımını daha da ileriye götürecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.