btbilgi

Dünyanın en büyük mobil çipset ve işlemci üreticisi Qualcomm, şimdiye kadar tüm mobil cihaz üreticilerine ürün sağladı. Fimanın çipsetleri tüm markaların cihazlarında bulunabiliyor. Ama şimdiye kadar kendi markası ile bir akıllı telefon veya tablet çıkartmamışlardı. Şimdi gelen habere göre ise, Qualcomm ve Asus iş birliği ile ‘Smartphone for Snapdragon Insiders’ adı verilen özel bir model hazırlanmış durumda.

Qualcomm bu cihazı ‘nihai Android akıllı telefonu’ kavramını gerçeğe dönüştürmek için oluşturduğunu söylüyor. Adından tahmin edileceği gibi, cihaz firmanın ‘Snapdragon Insiders’ denilen ve 1,6 milyon kişinin kayıtlı olduğu hayran kulübüne yönelik tasarlanmış. Asus da hem cihazın üretimini, hem de satışını üstlenmiş. Satışı kulüp üyeleri ile sınırlı kalmayacağı aktarılan akıllı telefon, 1.499 dolara isteyen herkes tarafından satın alınabilecek.

Smartphone for Snapdragon Insiders modelinin teknik özellikleri arasında firmanın en yeni işlemcisi olan Snapdragon 888 var. Onunla birlikte 16GB bellek ve 512GB depolama alanı geliyor. Cihaz küresel çapta 5G bağlantısı sağlayabilmek için Sub-6 ve mmWave bandını kapsayan üçüncü nesil X60 modemi ile donatılmış. Çift SIM yuvası dışında Wi-Fi 6, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2 ve NFC de diğer bağlantı seçenekleri arasında. Cihaz saf, yani üzerinde oynama yapılmamış Android 11 işletim sistemi ile meraklılarına sunulacak.

Cihazın ekranına bakılınca 2448 x 1080 piksel çözünürlüğe, 144Hz yenileme hızına ve HDR10+ özelliğine sahip 6.78 inç’lik Samsung yapımı bir AMOLED ekran göreülebiliyor. Gorilla Glass Victus ile korunan ekranın altında parmak izi sensörü yok, çünkü ikinci nesil 3D Sonic Sensor telefonun arkasına yerleştirilmiş. Biri 64 megapiksel Sony IMX686, diğeri 12MP Sony IMX383 geniş açılı ve son olarak da 3x optik zoom destekli 8MP telefoto olmak üzere cihazın üç ana kamerası var. Tüm kameralarda optik görüntü sabitleme özelliği bulunduğu aktarılıyor. 8K’ya kadar video çekebilen kameralarda AI Otomatik Yakınlaştırma isimli yeni bir de becerisi var.

Telefonun Quick Charge 5 özellikli 4.000 mAh bataryası yaklaşık 52 dakikada hızlı şarj olabilmekte. Cihazın Elite Gaming özellikleri ise Spectra 580 Görüntü Sinyal İşlemcisi ile sağlanmakta. Cihazın ses kısmında ise çift stereo hoparlör, dört mikrofon, bir WDA8835 amplifikatör, QCC5141 SoC (çip üzerinde sistem) ile AptX Adaptive ve AptX Voice ses desteği olduğu belirtilmiş. Cihazla birlikte özel bir Master & Dynamic MW08 kablosuz kulaklık, ayrıca 65W kapasiteli hızlı şarj aksesuarı da kutudan çıkacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.