btbilgi

Geçtiğimiz senenin ilk çeyreğinden itibaren, salgın sebebiyle en hızlı gelişen sektörlerden biri dijital oyunlar oldu. Hem PC’ler ve konsollardaki oyunlar hem de mobil oyunlar giderek artan miktarlarda indirildi ve oynandı. İnsanlar evlerinde karantinaya girdikleri dönemde neredeyse herkes birer oyuncu haline geldi ve bu sektörde epeyce para harcandı. Bu durum doğal olarak siber suçluların dikkatini çekmiş durumda.

Dünyanın en popüler online oyun platformu ve mağazası olan Steam, salgının ilk ayında, yani Mart 2020’nin sonunda eşzamanlı aktif oyuncu sayısında tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Salgının dalgalar halinde devam ettiği 2020 bitse ve aşılanmalar başlasa da, bu trend 2021’de henüz düşüşe geçmiş değil. Mart 2021’de Steam kendi rekorunu bir sene sonra tekrar kırdı ve platform neredeyse 27 milyon kullanıcıya ulaştı.

Newzoo’nun araştırmasına göre, dünya çapında 3 milyara yaklaşan miktarda oyuncu bulunmakta. Kaspersky’nin konuyla ilgili raporuna bakılırsa da, siber suçlular bundan etkilendi ve kişisel kazançları için oyuncuları giderek daha fazla avlamaya çalışıyorlar. Geçen yılın bahar aylarında oyun temasından yararlanan isimlere sahip siteler için web anti-virüs algılamalarının sayısında önemli bir artış saptanmıştı. Ocak 2020’ye kıyasla Nisan 2020’de ise, engellenen yönlendirmelerin günlük yüzde 54 oranında artış gösterdiği aktarılıyor.

İlkbaharda sokağa çıkma kısıtlamaları azaldıktan sonra bile, oyun temasını kullanan web saldırılarının sayısının yükselmesine işaret edilmekte. Kasım 2020’de saldırılar yaklaşık 2 milyon 500 bin adet ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, 2021’in başındaki geçici bir düşüş gözlemlenmiş. Nisan 2021’de ise, 2021’in Mart ayına göre yüzde 34 artışla oyuncu saldırıları 1 milyon 125 bin 10’a kadar gelmiş.

Popüler oyun Minecraft, 2020’de olduğu gibi 2021’de de web saldırılarında en fazla kullanılan isim olmaya devam ediyor. Ama 2021 yılında yem olarak kullanılan popüler oyun isimlerinde, Minecraft kadar Counter Strike: Global Offensive’in de yer aldığı raporlanmakta. 2020 yazında DOTA’yı temel alan saldırılarda büyük bir artış olduğu da hatırlatılıyor.

Oyun temasını kullanan kötü niyetli bağlantılarla yayılan en önemli tehdit türü Truva atları olmuş. Popüler oyunların yanı sıra hile programları için ücretsiz sürümler, güncellemeler veya uzantılar olarak gizlenen kötü niyetli yazılımlar da yine sık şekilde saptanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.