btbilgi

Fiat Chrysler ve PSA Group gibi dünya çapında devasa iki yapının birleşmesi ile oluşturulan Stellantis, dün yaptığı basın toplantısı ile elektrikli araçlarının gelecek planlarını açıkladı. Stellantis’in bu kapsamda 30 milyar Euro büyüklüğünde yeni bir yatırıma girişeceği aktarılmış durumda. Üreticinin elektrikleştirme planlarını aktardığı markalar şu şekilde: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel/Vauxhall, Peugeot ve Ram.

Firma açıklamada 2030’a kadar olan hedeflerini de sıraladı. Bunların arasında Avrupa çapındaki premium düşük emisyonlu araçlar (LEV) pazarında yüzde 70 ve ABD pazarında yüzde 30 pay sahibi olma, 2026 yılında tanıtılacak yeni bir katı hal batarya teknolojisi ve beş yeni dev batarya fabrikası inşası da var. Ayrıca firmanın geliştirdiği yeni elektrikli araç platformu maksimum 800 kilometrelik menzil ile birçok markanın otomobillerinin altyapısını da oluşturacak.

Ünlü arazi aracı Markası Jeep de bu planlara dahil. Bu markadan açıklanan yeni araçların bazıları tam elektrikli, bazıları ise hibrit modeller olacak. Hibritler arasında 2022 model Jeep Grand Cherokee 4xe plug-in modeli örnek gösterilebilir. Daha önce konsept çalışmalarını gördüğümüz tam elektrikli Wrangler “Freedom” modelinin yanı sıra, 2025 yılında pazara sürülmesi beklenen yine tam elektrikli Wagoneer modeli de duyurulan araçlardan bir diğeri.

Jeep markasının ilk aşama hedefleri arasında güneş enerjisi destekli otomobil şarj istasyonu ağını genişletmek var. 2025 yılına kadar her SUV segmentinde sıfır emisyonlu elektrikli ve hibrit modeller piyasaya sunulacak. Elektrikli 4xe serisi bu şekilde düzenli biçimde büyütülecek. 4xe serisindeki araçlarda daha yüksek performans, daha fazla tork ve elektrikliye geçiş sonucunda araçlarda daha fazla boş alan planlanmış. Biyometrik sürücü tanıma, dron takviyesi ve bir diğer elektrikli aracı kendi başına şarj edebilme gibi yenilikçi özellikler de seriye ekleniyor.

2030 yılında sunulacak Wrangler ve benzeri arazi araçları tamamen otonom sürüşe sahip hale gelecek. Sürücü ve yolcular arazide istedikleri yerde inip, aracı başka bir noktaya (mesela şarj istasyonuna) yollayabilecekler. Veya bir dağ bisikletçisi parkurun tepesinde araçtan inip bisikletle aşağıya inerken, Wrangler araç otonom biçimde dağdan aşağıya inip belirlenen noktada sürücüsünü bekleyebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.